Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Ш arrow ШЕФЕНИ
   

ШЕФЕНИ

(нім. Schoffen — судові засідателі, множина від Schoffe — судовий засідатель) —

1) Члени (засідателі) судів держав Зх. Європи в 15—17 ст. Суди Ш. діяли в Німеччині (з 1871 до Другої світ, війни) і у Франції за колабораціоністського режиму «Віші» (1940—44).

2) В наш час — засідателі (непрофес. судді) у складі місц. крим. судів Німеччини та Австрії. В Німеччині ПІ. обираються населенням. При цьому Ш. не можуть бути особи, які: за вироком суду позбавлені права займати держ. посади; засуджені за скоєння умисного злочину до позбавлення волі на строк понад 6 місяців; на підставі судового рішення обмежені у розпоряджанні власним майном та в деяких ін. випадках. Прості злочини розглядаються дільничним судом у складі: один суддя і два Ш, складніші — у складі двох судів і двох Ш., а особливо тяжкі злочини — у складі трьох суддів і двох Ш.

В Австрії Ш. представлені у зем. судах. Ці суди складаються з двох суддів і двох Ш. У зем. судах розглядаються крим. справи у першій інстанції щодо дій, за вчинення яких передбачено покарання понад 5 років позбавлення волі, а також щодо злочинів, пов'язаних зі зловживанням служб, становищем; злочинів проти життя та здоров'я людини тощо. Як у Німеччині, так і в Австрії Ш. входять у деяких випадках і до складу апеляц. інстанції судів.

Літ.: Хайде В. Система правосудия Федерат. Республики Германии. Бонн, 1995; Шишкін В. І. Суд. системи країн світу кн. 2. К., 2001.

В. І. Шишкін.