Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow знак-зяб arrow ЗОНА ВІЛЬНОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА
   

ЗОНА ВІЛЬНОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА

- певна частина суверенної нац.-держ. території, яка має встановлені законом пільгові економічні умови для нац. та інозем. підприємництва. У 3. в. п. законодавчо запроваджуються особливі митний, податковий, фін.-банківський, візовий та ін. режими, що створюють привабливі умови для інозем. інвестування, прискореного освоєння нової техніки і технології, нарощування експорт, потенціалу тощо.

За допомогою 3. в. п. досягається відкритість економіки д-ви до зовн. світу і стимулюється міжнар. екон. співробітництво на основі залучення іноземних інвестицій. Різновидами 3. в. п. є зони вільної торгівлі, спільного підприємництва, особливі екон. зони, експортно-виробничі та ін. У свою чергу серед них можна виділити такі осн. типи 3. в. п.: зони, пов'язані зі сферою зовнішньоекономічної діяльності, де скасовано мит. платежі та діє спрощений мит. контроль; функц. зони (напр., технол. парки і технополіси, вільні страхові тощо); комплексні 3. в. п., у яких з метою збільшення прибутку від зовнішньоекон. діяльності і прискореного розвитку відповідної території застосовуються значні податкові та ін. пільги. 3. в. п. можуть бути замкнутими (анклавними), спрямованими лише на експорт і поповнення валют, запасів, та інтегрованими, що зорієнтовані як на зовн. ринок, так і на модернізацію нац. в-ва, розвиток інфраструктури та соціальної сфери регіону.

В Україні заг. правові та екон. основи статусу 3. в. п. визначені: Законами «Про зовнішньоекономічну діяльність» (1991), «Про загальні засади створення і функціонування спеціальних (вільних) економічних зон» (1992), «Про режим іноземного інвестування» (1996), «Про спеціальні економічні зони та спеціальний режим інвестиційної діяльності в Донецькій області» (1998), «Про спеціальний режим інвестиційної діяльності в Закарпатській області» (1998); указами Президента України «Про Північнокримську експериментальну економічну зону "Сиваш"» (1995), «Про спеціальний режим інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку в Луганській області» (1998) та ін. актами.

В. П. Нагребельний.

 

Схожі за змістом слова та фрази