Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow У arrow УТРИМАНЦІ
   

УТРИМАНЦІ

- особи, які одержують пост. матеріальну допомогу від ін. особи і ця допомога є осн. джерелом їх існування. Перебування на утриманні породжує певні прав, наслідки. У. мають право на відшкодування шкоди в разі смерті особи, яка їх утримувала. ЦивК України (ст. 1200) відносить до У. непрацездат. осіб, які перебували на утриманні померлого, а також дітей, які народилися після його смерті. У. вважаються: 1) діти померлого — вони отримують відшкодування шкоди до 18 років, а якщо продовжують навчання — до його закінчення, але не більш як до досягнення 23 років; 2) чоловік, дружина, батьки (усиновлювачі), які досягли пенсійного віку, — їм шкода відшкодовується довічно; 3) інваліди — отримують відшкодування на строк інвалідності; 4) один з батьків (усиновлювачів) або другий з подружжя або ін. член сім 7, якщо вони не працюють (незалежно від віку та працездатності), які здійснюють догляд за дітьми померлого, — одержують відшкодування до досягнення дітьми потерпілого 14 років; 5) ін. непрацездатні особи, які були на утриманні потерпілого, — мають право на відшкодування шкоди протягом 5 років після його смерті. У. відшкодовується шкода у розмірі середньоміс. заробітку (доходу) потерпілого з вирахуванням частки, яка припадала на нього самого та працездат. осіб, котрі перебували на його утриманні, але не мають права на відшкодування шкоди. До складу доходів потерпілого включаються пенсія, суми, що належали йому за договором до-віч. утримання (догляду), та ін. аналогічні виплати.

Спадкове право відносить У., які не були членами сім'ї спадкодавця (п. 2 ст. 1265 ЦивК), до п'ятої черги спадкоємців за законом. Згідно з цією статтею У. вважається неповнолітня або непрацездатна особа, яка не була членом сім'ї спадкодавця, але не менш як 5 років одержувала від нього матеріальну допомогу, що була для У. єдиним або осн. джерелом існування.

Літ.: Розвиток цив. і трудового зак-ва в Україні. X., 1999; Цив. право України, кн. 1-2. К., 2002; Фурса С. Я., Фурса Є. І. Спадкове право: теорія і практика. К., 2002.

І. Ф. Севрюкова.

 

Схожі за змістом слова та фрази