Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow А-акт arrow АГНАТ
   

АГНАТ

(лат. agnatus — родич з боку батька) — член агнатської сім'ї — найдавнішої сім'ї Риму. Агнатська сім'я грунтувалася на підпорядкуванні домовладиці. Всі, хто підлягав його владі, були А. і вважалися родичами. Кровний зв'язок у ті часи ще не мав правового значення. Дівчина, що виходила заміж і йшла жити до родини свого чоловіка, переставала бути А. (родичкою) своїх батьків, братів і сестер. Зате в родині свого чоловіка вона підпадала під владу домовладики нової родини, ставала дочкою батька і матері свого чоловіка, сестрою братів і сестер свого чоловіка. Такий родинний зв'язок позбавляв молоду жінку прав на спадщину після смерті своїх кровних батьків, оскільки вона не була їхньою родичкою. Вона втрачала всі інші права, що випливали з родинного зв'язку.

А. були, звичайно, пов'язані між собою і кровним зв'язком, як, напр., батько й діти, але кровні родичі визначалися тільки по чол. лінії (їх ще називали родичами по чол. лінії). Але, крім кровних родичів, до А. належали всі, хто був під владою глави сімейства (дружина, невістки, приймаки, усиновлені тощо). Проте юридичне значення мало лише підпорядкування владі домовладики. Агнат. споріднення визначалося тільки за батьківською лінією, оскільки йшлося про підпорядкування владі батька родини. Потомство дітей також ставало А. свого домовладики. Споріднення А. розрізнялося за лініями та ступенями. А. од ного спільного предка були родичами за боковою лінією, а ті, що народжувались один від одного послідовно, — родичами за прямою лінією. Ступінь агнат. споріднення визначався числом народжень, що утворювали це споріднення (син — А. першого ступеня, онук — другого ступеня). Ступінь споріднення за боковою лінією також визначався кількістю народжень, що утворювали це споріднення: від одного родича до спільного предка і від нього - до другого родича. Напр., рідні брати і сестри — А. другого ступеня за боковою лінією, оскільки їх розділяє одне народження від спільного предка; дядько і племінник — А. третього ступеня за боковою лінією, бо дядько з батьком племінника — А. другого ступеня плюс племінник — третє народження.

Після смерті домовладики його дорослі сини ставали носіями влади у своїх сім'ях, а їхні дружини і діти підпадали під їхню владу. Згідно з цим вільний від батьк. влади рим. гр-нин, навіть той, що не мав сім'ї, вважався домовладикою. «Домовладикою (батьком сім'ї) вважався той, кому належала влада в сім'ї, і правильно він так вважався, хоча б у нього не було сім'ї», — писав Ульпіан. Домо-владика був носієм сімейної влади не тільки наявної (реальної), а й потенційної. Літ.: Покровский И. А. История рим. права. Пг., 1913; Бар-тошек М. Рим. право. М., 1989; Підопригора O.A. Основи рим. приват. права. К., 1995. О. А. Підопригора.