Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow син-спад arrow СКАНДИНАВСЬКЕ ПРАВО
   

СКАНДИНАВСЬКЕ ПРАВО

— правова сім'я, яку утворює зак-во Данії, Ісландії, Норвегії, Фінляндії та Швеції. Основою цього права стали законод. акти: Кодекс короля Крістіана V, прийнятий у Данії 1683 (з 1687 його дію було поширено на Норвегію під наз. «Норвезьке право»), і Звід законів Швед, д-ви 1734. С. п. є єдиною системою не лише через подібність істор. шляхів розвитку політ, і екон. систем, права та зак-ва. Цей процес, починаючи з кінця 19 ст., призвів до появи значної кількості уніфік. законод. актів, однаково чинних у сканд. країнах. У Швеції, Данії і Норвегії 1880 одночасно набув чинності єдиний закон про оборотні док-ти. Згодом осн. увага приділялася уніфікації торг, (закони про торг, знаки, реєстри та фірми, закон про чеки), мор. права та окр. інститутів права власності і зобов'язального права. Закон про продаж рухом, майна було прийнято в однаковій редакції у Швеції і Данії (1906), Норвегії (1907) та Ісландії (1922). Закон про договори та ін. законні операції, пов'язані з правом власності та зобов'язальним правом, у 1915—18 набув чинності в Швеції, Данії і Норвегії, а згодом — і у Фінляндії (1929).

У розвитку С. п. римське право відіграло значно меншу роль, ніж у країнах конт. Європи, про що свідчить відсутність кодексів, подібних до Цив. кодексу Франції. С. п. не можна віднести ні до англо-саксонської, ні до романо-германської систем права. Однак це не означає прав, ізоляції сканд. країн від країн конт. Європи. Проте спільні особливості, властиві С. п., виділяють його у відносно са-мост. правову сім'ю.

Літ.: Hellner Е. Unification of Law in Scandinavia. «Ame-rican Journal of Comparative Law», 1968, v. 16; Green-Gondas C. The Scandinavian Legal System. «Comparative Juridical Review», 1990, v. 27; Саидов A. X. Сравнительное правоведение и юрид. география мира. М., 1993.

О. С. Врублевський.

 

Схожі за змістом слова та фрази