Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow комер-коно arrow КОНОСАМЕНТ
   

КОНОСАМЕНТ

(франц., первісно — факт обізнаності, від — знати, розумітися) — документ, що містить умови договору морського перевезення вантажу. Підтверджує факт наявності договору і є доказом прийому перевізником вантажу до перевезення. К. є товаророзпорядчим док-том. Перевізник видає вантаж за умови повернення йому К.

К. можуть бути: іменними, в яких зазначається ім'я отримувача і передача яких здійснюється шляхом уступки права вимоги; ордерними, що видаються «наказу» відправника чи отримувача, передача яких здійснюється шляхом індосаменту — передавального напису; на пред'явника, які передаються факт, врученням отримувачу К. В Україні умови складання К. та його реквізити зазначено у ст. 138 Кодексу торговельного мореплавства України. У К. зазначаються: найменування судна, якщо вантаж прийнято до перевезення на визначеному судні; найменування перевізника; місце приймання або навантаження вантажу; найменування відправника; місце призначення вантажу чи, за наявності чартеру, місце призначення або направлення судна; найменування одержувача вантажу (іменний К.) або зазначення, що К. видано «наказу відправника», або найменування одержувача з зазначенням, що його видано «наказу одержувача» (ордерний К), чи визначенням, що К. видано на пред'явника (К. на пред'явника); найменування вантажу, його маркування, кількість місць чи кількість та/або міра (маса, об'єм), а в необхід. випадках — дані про зовн. вигляд, стан і особливі властивості вантажу; фрахт та ін. належні перевізникові платежі або зазначення, що фрахт має бути сплачений згідно з умовами, викладеними в рейсовому чартері або ін. док-ті, або зазначення, що фрахт повністю сплачено; час і місце видачі К; кількість складених примірників; підпис капітана або ін. представника перевізника.

К. у міжнар. мор. перевезеннях видається відповідно до правил, що містяться у Конвенції про уніфікацію деяких правил про коносамент 1924 (Гаазькі правила).

А. Л. Салатко.

 

Схожі за змістом слова та фрази