Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Енциклопедичний словник-довідник з туризму arrow б arrow БУЕНОС-АЙРЕС
   

БУЕНОС-АЙРЕС

- столиця Аргентини. В офіційних межах - федеральний столичний округ. Заснований у 1536 р. або роком раніше іспанським конкістадором Мендосою як опорний пункт завойовників на р. Ла-Плата. Спершу місто, в перекладі з іспанської, називалося "місто пресвятої Трійці і порт Богоматері Святої Марії, покровительки попутних вітрів". З цієї назви в подальшому збереглися лише два останніх слова: "попутних вітрів", іспанською мовою buenos aires. У 1541 p. Б.-А. узяли в облогу індіанці, й іспанці, відступаючи, підпалили власну фортецю. У 1580 р. місто було закладене вдруге конкістадором X. де Гараєм.

У1617 р. Б.-А. став столицею губернаторства, з 1776 р. - столицею віце-королівства Ла-Плата, в 1816-1826 pp. - Об'єднаних провінцій Ла-Плата, а з 1880 р. - офіційною столицею Республіки Аргентина. Важливу роль місто відіграло в період боротьби за незалежність американських колоній від Іспанії.

Нинішній Б.-А. налічує бл. 3 млн мешканців. Разом з передмістями він утворює одну з найбільших у світі міських агломерацій, де проживають 12,9 млн чол. Це найбільший транспортний вузол Аргентини і морський порт з вантажооборотом 20 мли т на рік. У місті є також міжнародний аеропорт Есейса, метрополітен. Тут виробляється понад 50% вартості промислової продукції країни: розвинуті машинобудування, нафтопереробна, хімічна, легка, харчова промисловість. В Б.-А. знаходяться: Аргентинська академія літератури, Національна академія агрономії та ветеринарії, Національна академія мистецтв, Національна академія наук, Національна академія точних, фізичних і природничих наук, Національна академія географії, Національна академія права і соціальних наук, Національна академія медицини, Університет Б.-А., Національний технологічний університет, Національна консерваторія, Національна вища школа мистецтв, численні приватні вищі навчальні заклади. У місті працюють бл. 40 театрів, у т. ч. оперний театр "Колон" - найбільший в Латинській Америці. З-поміж музеїв найпопулярнішими є: Музей сучасного мистецтва, Національний музей образотворчих мистецтв, Національний музей декоративного мистецтва, етнографічний музей, музей природничих наук. Б.-А. відомий здебільшого як місто сучасної архітектури, забудоване висотними спорудами і хмарочосами.

Проте збереглися й архітектурні пам'ятки давнини, переважно XVIII ст., а будівництво окраси міста - собору - розпочалося ще в 1593 р. Характерною рисою міста є насиченість його пам'ятниками та обелісками. Найвідоміші: 13-метровий обеліск на згадку про події Травневої революції 1810 p.; 67-метровий, присвячений 400-річчю міста; пам'ятники С. Болівару, М. Бельграно, Дж. Гарібальді, X. Колумбу.

7 вересня 2000 р. в Б.-А. було підписано "Угоду про встановлення дружніх зв'язків" з Києвом.

 

Схожі за змістом слова та фрази