Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Енциклопедичний словник-довідник з туризму arrow б arrow БІЛОВЕЗЬКА ПУЩА (БІЛОВЕЗЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ПАРК)
   

БІЛОВЕЗЬКА ПУЩА (БІЛОВЕЗЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ПАРК)

- величезний заповідний лісовий масив Європи, розташований на прикордонних територіях Білорусі та Польщі, на вододілі Балтійського та Чорного морів, у межах При-бузької рівнини та Мазовецько-Підляської низовини. Б. п. являє собою залишки гігантського лісового масиву, який у XII ст. простягався від Балтійського моря до Бугу та від Одеру до Дніпра. Нині його загальна площа становить понад 150 тис. га, з них у Білорусі - 87,5 тис. га.

Найдавніша згадка про Б. п. в документах (Іпатський літопис) належить до 983 р. Перші обмеження на полювання в пущі були введені вже у XIII ст. З 1541 р. тут розпочато охорону її найціннішої тварини - зубра, а з 1640 р. заборонено вирубування лісу. Історично Б. п. відома як мисливське господарство польських королів (у XV ст.) і російських царів (XVIII - поч. XX ст.). З 1919 р. належала Польщі. У 1944 р. її територія була розділена згідно з міжурядовою польсько-радянською угодою на дві частини (польську та радянську). Нині на території Білорусі Б. п. представлена Державним національним парком Б. п., а в кордонах Польщі - Б. н. п.

Рельєф Б. п. являє собою горбисту рівнину з невеликими річками бас. Бугу (Нарев, Наревка, Рудавка, Гвозна, Права та Ліва Лісова). На її просторах є штучні озера та водосховища, лісові вирубки і кормові галявини. Понад 88% території займають ліси, де налічується 26 видів дерев. Переважають сосняки (бл. 60%), змішані бори, ялинники, зарості осики та дубово-грабові масиви, які перемежовуються болотами, торфовищами, заболоченими територіями. Ліси пущі є найстарішими в Європі (120-220 років). Тут збереглися окремі дерева-гіганти: сосна (350 років, висота 35 м), ялина (200 років, висота 52 м), дуб (500 років, діаметр стовбура бл. 190 см) та ін.

Тваринний світ Б. п. представлений 59 видами ссавців, 227 - птахів, 11 - земноводних, 28 видами риб тощо. Однак своєю славнозвісністю заповідний ліс завдячує насамперед зубру. Протягом кількох сторіч ця місцевість є останнім природним притулком цієї найбільшої за розмірами дикої тварини Європи. Довжина тіла зубра становить 3,5-3,75 м, висота - до 1,8 м, середня вага - 800 кг; деякі самці мають вагу 1000-1200 кг. Живуть зубри до 30 років.

До фауни Б. п. належать: благородний олень, косуля, кабан, вовк, лисиця, рись, борсук, горностай, ласка, куниця, єнотовидна собака, видра, бобер, заєць-русак, білка та ін. З птахів - глухар, рябчик, сокіл-сапсан, червоний та чорний шуліки, орел-карлик, різні види сов, качки, чорний та білий лелеки.

 

Схожі за змістом слова та фрази