Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow дип-док arrow ДОАРБІТРАЖНЕ ВРЕГУЛЮВАННЯ СПОРІВ
   

ДОАРБІТРАЖНЕ ВРЕГУЛЮВАННЯ СПОРІВ

— розгляд сторонами господарського спору в порядку його доарбітраж. (досудового) врегулювання. Лише після цього можлива передача спору на вирішення арбітражного суду. Такий принцип передбач. Цивільним кодексом України (ст. 6) та Арбітражним процесуальним кодексом України (ст. 5—11). Підприємства та організації, чиї права і законні інтереси порушено, з метою врегулювання спору безпосередньо з порушником цих прав та інтересів звертаються до нього з письм. претензією, яка підлягає розглядові протягом місяця від дати її одержання. У тих випадках, коли обов'язковими для обох сторін правилами чи договором передбачено право повторної перевірки забракованої продукції (товарів) підприємством-виготовлювачем, претензії, пов'язані з якістю та комплектністю продукції (товарів), розглядаються протягом 2 місяців. Справи за заявою прокурора чи його заступника, Антимонопольного комітету України та його тер. відділень порушуються арбітраж, судом незалежно від вжиття сторонами заходів доарбітраж. врегулювання. Вимоги щодо претензійного врегулювання госп. спорів не поширюються на спори про визнання договорів недійсними; про визнання недійсними актів держ. та ін. органів, підприємств та організацій, які не відповідають зак-ву і порушують права та охоронювані законом інтереси юрид. осіб; про стягнення заборгованості за опротестованими векселями; про звернення стягнення на заставлене майно.

За порушення строків розгляду претензії чи залишення її без відповіді встановлена відповідальність у вигляді штрафу, який стягується у доход Держ. бюджету арбітраж, судом при вирішенні госп. спору. Особливості доарбітраж. врегулювання передбачені для спорів, що виникають між підприємствами (організаціями) при укладанні госп. договорів, при внесенні до них змін і доповнень, а також при їх розірванні. Пред'явлення позову в арбітраж, суд без вжиття заходів Д. в. с. в установленому порядку є підставою для повернення позов, заяви без розгляду.

Якщо під час суд. розгляду справи буде встановлено, що заявник не вжив заходів Д. в. с. і можливість такого врегулювання втрачена, арбітраж, суд припиняє провадження у справі. Якщо ж ця можливість не втрачена, то позов залишається без розгляду.

Д. Д. Лилак.

 

Схожі за змістом слова та фрази