Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow нев-нюр arrow НЕНАЛЕЖНЕ ВИКОНАННЯ ПРОФЕСІЙНИХ ОБОВ'ЯЗКІВ МЕДИЧНИМ АБО ФАРМАЦЕВТИЧНИМ ПРАЦІВНИКОМ
   

НЕНАЛЕЖНЕ ВИКОНАННЯ ПРОФЕСІЙНИХ ОБОВ'ЯЗКІВ МЕДИЧНИМ АБО ФАРМАЦЕВТИЧНИМ ПРАЦІВНИКОМ

- злочин проти життя та здоров'я особи. Полягає у невиконанні чи неналежному виконанні своїх профес. обов'язків мед. або фармацевт, працівником внаслідок недбалого чи несумлінного до них ставлення, якщо це спричинило тяжкі наслідки для хворого. Відповідальність за цей злочин передбачена ст. 140 КК України. Невиконання мед. або фармацевт, працівником своїх профес. обов'язків полягає в утриманні від здійснення передбачених цими обов'язками діянь, спрямованих на надання мед. допомоги. Неналеж. виконанням профес. обов'язків вважаються дії мед. або фармацевт, пр ацівників у межах їх компетенції та обов'язків за займаною посадою, які виконані не повною мірою, не так, як цього вимагають інтереси хворого, або несвоєчасно. Невиконання або неналежне виконання особою своїх профес. обов'язків може виявлятися не лише в однораз. скоєнні такого діяння, а й у тривалій бездіяльності або ряді дій, які виконані неналежно. Профес. недбалість може бути лише щодо дій, які входять до кола обов'язків мед. та фармацевт, працівників, і за умови, що вони мали об'єктивну можливість виконати ці дії на належ, рівні. Обов'язки названих працівників визначаються за займаною ними посадою відповід. нормат. актами (інструкціями, положеннями), трудовими угодами (контрактами) або наказами.

Обов'язковою матеріальною ознакою злочину є настання тяжких наслідків для особи: смерть хворого, тяжкі тілесні ушкодження, тривалий розлад його здоров'я, ускладнення хвороби, яке створювало реальну небезпеку для життя та здоров'я особи. Факт скоєння злочину має місце лише за наявності причин, зв'язку між неналеж. виконанням профес. обов'язків особою і тяжкими наслідками для хворого. Суб'єктивна сторона злочину характеризується необереж. формою вини: у випадку злочин, самовпевненості винна особа передбачає, що неналежне виконання нею профес. обов'язків може спричинити тяжкі наслідки для хворого, але легковажно розраховує на їх відвернення. При злочин, недбалості особа не передбачає можливості настання тяжких наслідків для хворого, хоча повинна була і могла їх передбачити. Тяжкі наслідки, які настали в результаті неналеж. виконання профес. обов'язків мед. або фармацевт, працівником через його недосвідченість, недостатню кваліфікацію або з ін. причин, що не залежать від нього, через неможливість належно виконати ці обов'язки, не можуть бути підставою для визнання особи винною у скоєнні даного злочину. Особа також не може відповідати за тяжкі наслідки, що настали з незалежних від неї причин, які вона не могла подолати. Суб'єктом злочину є мед. або фармацевт, працівники, які згідно зі ст. 74 Основ законодавства України про охорону здоров'я, мають відповідну спец, освіту, відповідають єдиним кваліфікац. вимогам і можуть займатися мед. і фармацевт, діяльністю. Як виняток за спец, дозволом М-ва охорони здоров'я України або уповноваженого ним органу охорони здоров'я особам без спец, освіти дозволяється діяльність у галузі нар. і нетрадиц. медицини. Н. в. п. о. м. або ф. п. карається позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 5 років або випр. роботами на строк до 2 років, або обмеженням волі на строк до 2 років, або позбавленням волі на той самий строк. Те саме діяння, якщо воно спричинило тяжкі наслідки неповнолітньому, карається обмеженням волі на строк до 5 років або позбавленням волі на строк до 3 років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років (ст. 140 КК).

В. І. Галаган.

 

Схожі за змістом слова та фрази