Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow І arrow ІЗЮМСЬКИЙ ПОЛК
   

ІЗЮМСЬКИЙ ПОЛК

- адм.-тер. і військ, одиниця у Слобідській Україні в 1685—1765. Створений з ініціативи полковника Г. Донця шляхом виділення з Харківського полку. Назву отримав від міста Ізюм, яке стало полковим центром. Межував з Харківським і Острогозьким полками, Бєлгородською і Воронезькою губерніями та Слов'яно-Сербією (з 50-х рр. 18 ст.). Кількість сотень у різні роки була неоднаковою. За переписом 1732, в І. п. налічувалося 22 сотні (Ізюмська, Ба-лаклійська, Савинцівська, Андріївська, Ли-минська, Зміївська, Малинівська, Бишкін-ська, Мохначівська, Ганівська, Печенізька, Райгородська, Ямпільська, Сватово-Лучків-ська, Гороховатська, Радківська, Кам'янська, Дворічанська, Цареборисівська, Маяківська, Куп'янська, Торська), 99 населених пунктів, де проживало 30 458 чол., зокрема понад 3 500 виборних козаків, а також 11 400 підпомічників.

Ізюм, полковниками були: К. Донець-Захаржевський, Ф. Шидловський, М. Донець-Захаржевський, Л. Шидловський, І. Квітка, Ф. Краснокутський. Крім охорони кордонів від нападів татар козаки І. п. у складі рос. армії брали участь в Азовських походах 1695-96, Північній війні 1700—21, Гілянському поході в Персію 1728, рос.-тур. війні

1735—39, Семилітній війні 1756—63 та ін. Дошкуляли козакам утримання рос. військ на зимових квартирах, участь у канальних роботах, зокрема на буд-ві Ладозького каналу (тут загинуло багато козаків), спорудженні оборонної Української лінії з фортецями і редутами від Дніпра до Сіверського Дінця для захисту кордонів Рос. імперії від нападів кримських татар. У зв'язку з ліквідацією цар. урядом слобідських полків (1760) І. п. реорганізовано в Ізюмський регулярний гусарський полк, а його територія ввійшла до складу Ізюмської провінції Слобідсько-Української губ. Козаків полку перетворено на військ, обивателів.

Літ.: Мат-лы для истории колонизации и быта степной окраины Моск. гос-ва... в ХVІ-ХVІІІ ст., т. 1. X., 1886.

І. Л. Бутич.

 

Схожі за змістом слова та фрази