Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow І arrow ІНДОСАМЕНТ
   

ІНДОСАМЕНТ

(від італ. букв. — на спині; на собі) — передавальний напис на векселях, чеках, коносаментах та ін. цінних паперах, здійснюваний ост. утримувачем док-та (індосантом), чим затверджується перехід прав на цей док-т до ін. особи (індосата). Здебільшого І. робиться на звороті док-та або на додатковому док-ті (алонжі).

Крім передавальної функції, І. на векселі й чеку відіграє гарантійну роль — кожен індосант за векселем відповідає за акцепт і платіж, а чеком — за платіж. Індосант несе відповідальність солідарну разом із векселедавцем, авалістом і платником (хоч існує механізм зняття із себе відповідальності шляхом І. із застереженням: «без обігу» або «без обігу на мене»).

І. може містити ім'я особи, до якої переходить док-т (повний або іменний І.), бути на пред'явника, складатися лише з одного підпису індосанта (бланковий І.). Особа, яка володіє цок-том за бланковим І., має право заповнити бланк від свого імені чи від імені ін. особи, посвідчити док-т шляхом повного чи бланкового І., передати новому утримувачеві простим врученням.

І. має бути простим, нічим не обумовленим і на повну суму. Частковий І. не має сили, перекреслений — вважається недійсним (ст. 9 Уніфікованого вексельного закону, прийнятого Женевською конференцією 1930, до якого Україна приєдналася у 1991).

Літ.: Гражд.-правовое регулирование банк, деятельности. М., 1994; Фельдман А. А. Веке, обращение. Рос. и междунар. практика. М., 1995; Кузнецова Н. С, Назарчук І. Р. Ринок цінних паперів в Україні: правові основи формування та функціонування. К, 1998.

О. М. Бірюков.

 

Схожі за змістом слова та фрази