Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow даф-дей arrow ДВОДОЛЬНІ
   

ДВОДОЛЬНІ

двосім'ядольні (Dicotyledoneae, Magnoliatae) - клас покритонасінних рослин. Для Д. характерна наявність у зародку двох зародкових листків - сім'ядолей, між якими міститься верхівкова брунька. В Д., на відміну від однодольних, провідні пучки

розміщені колом; між лубом (флоемою) й деревиною (ксилемою) є твірна тканина - камбій (т. з. відкриті пучки), завдяки якому стебло здатне розростатися в товщину; листкова пластинка часто почленована, з виїмчастими або зубчастими краями, жилкування сітчасте; число частин квітки дорівнює або кратне 4 чи 5; первинний корінець у більшості видів Д. розвивається в головний корінь. Для Д. характерна значна різноманітність (навіть у межах роду) розмірів, морфологічної й анатомічної будови. Д. представлені великою кількістю форм дерев'янистих і трав'янистих рослин і ростуть у різних екологічних умовах. Вони є найбільшою групою насінних рослин - налічують понад 200 000 видів (бл. 300 родин); у флорі УРСР пошир. види 144 родин. Д. здебільшого поділяють на 2 підкласи: первиннопокривні й зрослопелюсткові, або вториннопокривні. До Д. належить багато корисних рослин: більшість видів харчових, кормових, олійних, дубильних, каучуконосних, лікарських, декоративних та ін.

Питання походження Д. досі остаточно не розв'язано. Спірним є питання щодо їхніх предків і часу виникнення. Раніше вважали, що Д. виникли з однодольних; тепер більше поширена думка, що однодольні розвинулися з Д. Деякі ботаніки вважають поділ покритонасінних рослин на однодольні й Д. штучним.