Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow зат-зміш arrow ЗЕМЛІ КОЛЕКТИВНИХ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ
   

ЗЕМЛІ КОЛЕКТИВНИХ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ

- складова частина категорії земель сільськогосподарського призначення, що використовуються як осн. засіб в-ва в с. г. (гл. 7 Земельного кодексу України). Колективні сільськогосподарські підприємства є осн. суб'єктами, які експлуатують зазначені землі. Ці підприємства використовують закріплені за ними землі для ведення товарного сільськогосп. в-ва. Особливості правового статусу колект. сільськогосп. підприємств як суб'єктів сільськогосп. використання земель передбачені Законом України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» (1992) та ін. актами зем. зак-ва.

Колективні сільськогосп. підприємства можуть одержувати землю у колект. власність або пост, чи тимчас. користування, у т. ч. в оренду. Землі, які передані цим г-вам у колект. власність, поділяються на землі заг. несільськогосп. використання (землі, зайняті внутрішньогосп. шляхами, полезахисними лісосмугами, ін. грунтозахис. насадженнями, гідротех. спорудами та ін.) і землі сільськогосп. використання (рілля, сінокоси, пасовища та угіддя, зайняті багаторіч. насадженнями, зокрема садами, виноградниками тощо). Закон намагається максимально обмежити можливість зменшення площі цих земель (у першу чергу високопродуктивних угідь). 3. к. с. п., як і землі сільськогосп. суб'єктів, а також землі, придатні для ведення сільс. г-ва, для несільськогосп. потреб надаватись, як правило, не повинні. Для вказаних цілей надаються землі несільськогосп. призначення, непридатні для ведення сільс. г-ва, або сільськогосп. угіддя гіршої якості. Вилучення (викуп) 3. к. с. п. можливе лише за згодою самого підприємства. При цьому вилучення (викуп) може провадитися за умови буд-ва за його бажанням жилих, вироб. та ін. будівель замість тих, що вилучаються, і відшкодування в повному обсязі ін. збитків. У разі відмови підприємства дати згоду на вилучення (викуп) зем. ділянки це питання може бути вирішене в суд. порядку. Викуп зем. ділянок, що перебувають у колект. власності, для держ. і сусп. потреб провадиться місц. радами за рахунок їх бюджетів. Вилучення ріллі, зем. ділянок, зайнятих багаторічними насадженнями, закріплених за колект. сільськогосп. підприємствами, для несільськогосп. потреб допускається як виняток за рішенням ВР України. Вилучення ж у колект. сільськогосп. підприємств продуктивних земель для несільськогосп. потреб зак-вом заборонено.

Особливістю використання 3. к. с. п. є те, що об'єкти внутрішньогосп. буд-ва розташовуються відповідно до затверджених проектів внутрігосп. землеустрою. Використання зрошуваних і осушених земель, ріллі, зем. ділянок, зайнятих багаторічними плодовими насадженнями, для буд-ва цих об'єктів, як правило, не допускається. За підприємствами, які об'єдналися в агро-пром. об'єднання (асоціації, комбінати, аг-роспілки та ін. агропром. формування), зберігається право на землю. Суб'єктом права колект. власності на землю, закріплену за колект. сільськогосп. підприємством, відповідно до ст. 5 ЗК, виступає це підприємство. Право такої власності посвідчується спец, док-том — держ. актом на право колект. власності на землю. До цього акта додається список гр-н, у колект. власності яких перебувають землі. У зв'язку із здійсненням зем. реформи і перебудовою зем. відносин колект. власність на землю трансформується у приватну власність гр-н.

Літ.: Аграрне зак-во України: проблеми ефективності. К., 1998.

М. В. Шульга.

 

Схожі за змістом слова та фрази