Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow комут-констан arrow КОНДРАТЮК
   

КОНДРАТЮК

Юрій Васильович [9 (21)VІ 1897, Полтава — початок жовтня 1941; за ін. даними, 1942, в Козельському р-ні Калуз. обл.] — український радянський вчений-винахідник,. один з піонерів ракетної техніки й теорії космічних польотів. Виховувався у свого діда — земського лікаря Я. М. Даценка. В 1916 закінчив 2-у Полтав. гімназію. Того ж року вступив до Петерб. політех. ін-ту. З 1918 працював у Полтаві, Києві та на ст. Бобринська, 1921—25—у м. Малій Висці (тепер Кіровогр. обл.) на цукровому заводі, з 1925— на станціях Криловська та Ель-хотово (Пн. Кавказ). В 1927 К. переїздить до Новосибірська, де займається проектуванням елеваторної техніки. З 1933 в Укр. н.-д. ін-ті пром. енергетики в Харкові — наук. керівник групи по проектуванню і буд-ву найбільшої в світі Крим, вітроелектростанції. Розробки К. з питань буд-ва залізобетонних веж і вітротехніки використані, зокрема, при буд-ві телебашти в Останкіно (Москва). Перед Великою Вітчизн. війною працював у Центроенерго-буді (Москва). Незалежно від К. Е. Ціолковського К. розробляв осн. проблеми космонавтики, космічних польотів і конструювання міжпланетних кораблів, які виклав у праці "Тим, хто буде читати, щоб будувати" (1918— 1919). Ця праця згодом була доопрацьована К. і видана у Новосибірську під назвою "Завоювання міжпланетних просторів" (1929). У ній К. вивів осн. рівняння польоту ракети, розглянув енергетично найвигідніші траєкторії космічних польотів, виклав теорію багатоступінчастих ракет. К. запропонував також використовувати для ракетного палива деякі метали і неметали та їхні водневі сполуки (напр., бороводні). В книзі було розглянуто проблеми створення проміжних міжпланетних ракетних баз — супутників планет, повернення космічних кораблів на Землю та їх посадку з гальмуванням атмосферою, ідею використання гравітаційного поля небесних тіл для розв'язання цих проблем, ідеї К. дістали схвалення К. Е. Ціолковського. В працях К. питання ракетодинаміки, ракетобудування та ін., що пов'язані з освоєнням космічного простору, знайшли нові розв'язання. Багато з них використовуються в міру розвитку космонавтики, зокрема при створенні космічних систем, при розрахунках траєкторій польотів для посадки на місячну поверхню (див. "Аполлон"). Загинув на фронті під час Великої Вітчизн. війни. Ім'ям К. названо один із кратерів на зворотному боці Місяця. В станиці Криловській відкрито меморіальний комплекс на честь ученого.

Тв.: Пионеры ракетной техники. Кибальчич, Циолковский, Цандер, Кондратюк. Избранные труды. М.. 1964; Завоевание межпланетных пространств. М., 1947.

Літ.: Воробьёв Б. Н., Тростников В. Н. О неопубликованной работе Ю. В. Кондратюка "Тем, кто будет читать, чтобы строить". В кн.: Из истории ракетной техники. М.. 1964.

В. О. Замлинський, М. О. Сорока.

Кондратюк - leksika.com.ua

 

Схожі за змістом слова та фрази