Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow І arrow ІНФАМІЯ
   

ІНФАМІЯ

(англ. infamy — ганьба, підлість; позбавлення юридичних прав, від лат. infamia — ганьба, безчестя) — в англосаксонському праві публічна неслава або втрата репутації, зокрема внаслідок крим. звинувачення. На ранньому етапі розвитку цього права звинувачення у «ганебних» злочинах призводило до позбавлення звинуваченого права свідчити в суді. Критерієм ганебності злочинів було визнання їх такими через характер самих злочинів. Якщо внаслідок вчинення злочину особа втрачала репутацію надійного джерела інформації, що позбавляло її свідчення цінності, то злочин визнавався ганебним. Водночас покарання було наслідком вчинення злочину, але аж ніяк не ознакою його ганебності.

Отже, коло ганебних злочинів було обмежене т. з. crimen falsi (лат. — злочин, елементом якого є обман), насамперед неправдивим свідченням.

З часом поняття І. було розширено. Ним почали називати будь-які злочини, пов'язані з шахрайством та корупцією. Згодом уже всі злочини стали розглядатися як ганебні. У сучас. праві ганебність злочину визначається швидше характером покарання, ніж самого злочину. Так, у США ганебними вважаються злочини, за які закон передбачає покарання у вигляді позбавлення волі строком більш як на 1 рік.

О. О. Хорошилова.