Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow орг-ощ arrow ОСТРОЗЬКІ
   

ОСТРОЗЬКІ

— укр. княжий рід 14 — поч. 17 ст. Походив від турово-пінських удільних князів. О. володіли значними маєтностями на Волині, Київщині, Поділлі, в Галичині. Займали високі державні посади в Литві та Польщі. Основоположником роду вважається князь Данило О. (помер після 1386). Костянтин Іванович О. (бл. 1460 —1530) був великим гетьманом литовським, київським воєводою, волинським маршалком. Похов. на тер. Києво-Печерської лаври. Найвідомішим серед представників роду О. є Костянтин Василь (1526-1608) -укр. політ, і культур, діяч, володимиро-волин. староста, волин. маршалок (з 1550), київ, воєвода (з 1559), сенатор, один з найвпливовіших магнатів Речі Посполитої. Відігравав значну роль у політ, та нац.-культур. житті України. Був факт, правителем Волині й Київщини.

Острозький К.В. - leksika.com.ua

Претендував на польс. (1572) і моск. (1598) престоли. Під час Брест, церк. собору 1596 очолив православну опозицію і виступав проти укладання унії. За його ініціативою було засн. школи в Турові і Володимирі-Волинському, Острозьку академію і друкарню в Острозі. На кошти К.-В. Острозького вперше видано повний текст Біблії староукр. мовою (Острозька Біблія). 1620 рід О. припинився.

Літ.: Максимович М. Письма о князьях Острожских к графине А. Д. Блудовой. К., 1866; Предтечевский Н. Значение князя Константина Константиновича Острожского в истории Западно-русской церкви и народности. Вильна, 1913; Митрополит Іларіон. Князь Константин Острозький і його культурна праця. Вінніпег. 1958

В. І. Прилуцький.

 

Схожі за змістом слова та фрази