Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Енциклопедичний словник-довідник з туризму arrow a arrow АЗІАТСЬКО ТИХООКЕАНСЬКИЙ РЕГІОН
   

АЗІАТСЬКО ТИХООКЕАНСЬКИЙ РЕГІОН

(АТР) - представлений країнами, розташованими по периметру бас. Тихого океану, до яких належать Японія, Австралія, Нова Зеландія та навколишні острівні держави, зх. райони Пн. Америки, а також нові індустріальні країни Пд.-Сх. Азії: Гонконг, Сінгапур, Пд. Корея і Тайвань. Якщо на поч. XX ст. промислове виробництво концентрувалось у Зх. Європі та Пн. Америці, то в 70-80-ті pp. транснаціональні компанії стали активно розміщувати свої підприємства на нових індустріальних територіях. Нині АТР складає дедалі більшу конкуренцію промисловим районам Пн.-Атлантичної берегової лінії, що отримало назву глобального переносу.

Туризм. В АТР туристські відвідування зосереджені переважно в одному субрегіоні. Вони рівномірно розподіляються по регіону Сх., Пд.-Сх. Азії та Океанії. Основні туристські потоки спрямовуються у Сх. Азію. Другий за значенням субрегіон- Пд.-Сх. Азія; разом вони реєструють 90% туристських прибуттів. Австролазія та Океанія мають незначну ринкову долю туризму. Просторова структура туристських відвідувань АТР значною мірою залежить від стану ринку міжнародного туризму в Китаї. На його долю припадає третина всіх прибуттів у регіоні, а включаючи території Гонконгу і Тайваню - більше 50%.

АЗІЯ - найбільша за площею (понад 44 млн км2) і населенням (бл. 3,5 млрд чол.) частина світу. Разом з Європою утворює материк Євразію. Межа між А. і Європою умовно пролягає сх. підніжжями Уральського хребта, долинами річок Емба, Кума, Манич; Каспійським, Азовським, Чорним і Мармуровим морями, протокою Босфор і Дарданелли. З Африкою А. сполучена Суецьким перешийком, від Пн. Америки відділена Беринговою протокою. Омивається на пн. Пн. Льодовитим, сх. - Тихим, на пд. - Індійським океанами та їхніми морями, а також материковими морями Атлантичного океану (Середземне, Егейське, Мармурове, Чорне, Азовське). Площа островів бл. 2 млн км2 (у т. ч. Пн. Земля, Новосибірські, Врангеля, Курильські, Сахалін, Японські, Тайвань, Філіппіни, Малайський арх., Шрі-Ланка, Кіпр). Великі п-ови: Ямал, Таймир, Чукотський, Камчатка, Корейський, Індокитай, Індостан, Аравійський, Мала Азія. Середня висота - 950 м. Гори та плоскогір'я займають бл. 75% території А. Основні гірські системи: Гімалаї (г. Джомолунгма, або Еверест, (8848 м) - найвища точка земної кулі), Гіндукуш, Каракорум, Кунь-Лунь, Тянь-Шань, Гіссаро-Алай, Великий Кавказ, Алтай, Саяни. Великі нагір'я - Тібетське, Памір, Передньоазіатське; плоскогір'я - Середньосибірське, Аравійського п-ова, Деканське. Низовини: Західносибірська, Туранська, Велика Китайська, Індо-Гангська, Месопотамська; високі рівнини: Кашгарська, Джунгарська, Гобійська. Діючі вулкани знаходяться на Камчатці, островах Сх. А. та Малайського архіпелагу. Корисні копалини: кам'яне вугілля, нафта, кухонна сіль, залізна руда, марганець, олово, мідь, нікель, золото та алмази (Якутія). Клімат від арктичного на пн. до екваторіального на пд., на материку здебільшого різко континентальний (абсолютний мінімум температури у Сх. Сибіру біля Оймякона і Верхоянська досягає - 68°С), з жарким літом. На пн. від 40~ пн. ш. повсюдно утворюється сніговий покрив, тривалість залягання якого від 1-2 до 8-9 місяців. На сх. та пд. клімат мусонний. У Пн.-Сх. Індії, в Черапунджі, випадає бл. 12 000 мм опадів на рік (найвологіше місце на Землі). На рівнинах Зх., Сх. і Центр. А., нагір'ях Тібету й Паміру - клімат напівпустельний і пустельний. Льодовики - на о-вах Пн. Землі, в горах Паміру, Тянь-Шаню, Гімалаїв, Каракорума, Гін-дукуша та ін. Вічна мерзлота - бл. 11 млн км2 у Пн. та Сх. Сибіру. Загальна площа обледеніння - 118,4 тис км2. Головні річки: Об з Іртишем, Єнісей з Ангарою (бас. Пн. Льодовитого океану), Амур,

Хуанхе, Янцзи (найбільша в А., 5800 км), Меконг (бас. Тихого океану), Салуїн, Іраваді, Брахмапутра, Ганг, Інд, Тігр, Євфрат (бас. Індійського океану), Амудар'я, Сирдар'я (бас. Аральського моря). Найбільші озера - Каспійське й Аральське моря, а також Байкал, Балхаш, Іссик-Куль, Ван, Урмія, Кукунор, Поянху, Тайху, Тонлесап. Тут знаходиться найбільший рукотворний резервуар на Землі - Братське водосховище на Ангарі (Росія). Його об'єм - 169,3 км3, площа поверхні - 5470 км2. Рослинність: на пн. - тундра, далі на пд. лісотундра, тайга, ліси, лісостеп, степ. На Аравійському п-ові, Іранському нагір'ї, у Сх. і Центр. А. - напівпустелі й пустелі. Субтропіки: назх. -середземноморська рослинність, насх. - мусонні ліси. Тропіки: мусонні листопадні ліси й савани, вічнозелені ліси. Екваторіальні широти (Індонезія): багатоярусні заболочені ліси (гілеї). В горах добре виражена висотна поясність. Понад '/3 території А. займають країни колишнього СРСР - Росія, кавказькі та середньоазіатські держави, Казахстан. Крім того: Афганістан, Бангладеш, Бахрейн, Бірма, Бруней, Бутан, В'єтнам, частина Єгипту, Ізраїль, Індія, Індонезія, Йорданія, Ірак, Іран, Ємен, Камбоджа, Катар, Кіпр, Китай, Пд. та Пн. Кореї, Кувейт, Лаос, Ліван, Малайзія, Монголія, Мальдіви, Непал, ОАЕ, Оман, Пакистан, Саудівська Аравія, Сінгапур, Сирія, Сх. Тимор, Таїланд, більша частина Туреччини, Філіппіни, Шрі-Ланка, Японія та ін.

Туризм. А. приваблює до себе все більше туристів завдяки таким чинникам: величезні території для прийому туристів; омивання берегів А. трьома океанами та десятками їх морів і заток; розташування цієї частини світу в усіх кліматичних областях, значна різноманітність та багатство природних ландшафтів і рекреаційних ресурсів; наявність великої кількості історичних та культурних пам'яток; знаходження в А. найважливіших світових святинь і центрів паломництва; етнічна строкатість континенту; розміщення в А. держав з найбільшою кількістю населення в світі (Китай, Індія).

Основною метою відвідування А. туристами з інших країн світу є знайомство з культурою, історичними й природними пам'ятками. Ділові поїздки та конгресний туризм найбільше характерні для Японії, Пд. Кореї, Сінгапуру, Китаю. З метою лікування і поклоніння релігійним святиням відвідується Ізраїль. Основним туристським ринком для А. є країни Європи (Велика Британія, Франція, Німеччина, Італія, Нідерланди), США і Канади. З Африки найбільші туристські потоки прибувають з країн Магриба в Мекку і Медіну, а з Сх. Африки - в Індію, Пакистан та Іран.

Потоки туристів з А. в інші частини світу відносно невеликі, Азіатський туристський ринок поки ще не відповідає величезній кількості його населення. Нині за межі цієї частини світу більше виїжджають японці та жителі ряду країн Пд.-Зх. А.

 

Схожі за змістом слова та фрази