Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow З-зас arrow ЗАВІДОМО НЕПРАВДИВЕ ПОКАЗАННЯ
   

ЗАВІДОМО НЕПРАВДИВЕ ПОКАЗАННЯ

- злочин, відповідальність за скоєння якого передбачена ст. 178 Кримінального кодексу України. Закон встановлює відповідальність за 3. н. п. свідка чи потерпілого, завідомо неправдивий висновок експерта, дані при проведенні дізнання, поперед, слідства або в суді, а також завідомо неправильний переклад, зроблений перекладачем у тих самих випадках.

На всіх стадіях крим. чи цив. процесу свідка, експерта та перекладача попереджають про відповідальність за дачу 3. н. п., а в крим. процесі — також і потерпілого (ст. 128, 167, 171, 196 Кримінально-процесуального кодексу України, ст. 58, 167, 182 Цивільного процесуального кодексу України). Адм. процес не передбачає відповідальності цих осіб за вказані вище дії. 3. н. п. свідка або потерпілого полягають у перекрученні обставин або факт, даних, які мають значення для справедливого розгляду справи (повідомлення відомостей, які не відповідають дійсності, заперечення або замовчування дійсних фактів). 3. н. п. можуть з'явитися на будь-якій стадії процесу: під час допиту, очної ставки, пред'явлення для впізнання особи чи предметів тощо. Неправдивий висновок експерта має місце у випадках невірного викладення ходу дослідження, заперечення встановлених фактів або приховування їх, а також твердження про наявність певних фактів, яких насправді не було. Неправдивий переклад полягає у завідомо невірному перекладі з однієї мови на іншу.

3. н. п. — злочин, який може бути вчинений лише з прямим умислом: особа усвідомлює неправдивість показань, висновків або перекладу і бажає, щоб органи правосуддя сприймали їх як правдиві. Злочин вважається закінченим з часу підписання показань на поперед, слідстві або дачу їх у суд. засіданні, подання експертом висновку, а перекладачем — письм. перекладу чи підписання протоколу.

Покарання особи за 3. н. п. — позбавлення волі або випр. роботи на строк до 1 року. Якщо ці дії були поєднані з обвинуваченням в особливо небезпечному держ. чи ін. тяжкому злочині, то покарання збільшується до 5 років позбавлення волі.

О. Я. Свєтлов

 

Схожі за змістом слова та фрази