Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow О-орб arrow ОБ'ЄДНАННЯ ПОЗОВІВ
   

ОБ'ЄДНАННЯ ПОЗОВІВ

- процес, дія на стадії підготовки цивільних справ до судового розгляду. Полягає в об'єднанні в одному провадженні кількох однорідних вимог одного позивача до того ж самого відповідача чи до різних відповідачів або за позовами різних позивачів до того ж відповідача (ст. 144 ЦПК України). О. п. сприяє економії процес, засобів і є перешкодою для прийняття судом протилеж. рішень.

Однорідними є вимоги, що випливають з одних і тих же правовідносин, зокрема: поновлення на роботі й виплата серед, заробітку за вимушений прогул; із сімейних правовідносин — розірвання шлюбу, стягнення аліментів на утримання дітей, поділ майна та ін. Об'єднанню в одне провадження кількох однорід. вимог одного позивача до того ж самого відповідача не перешкоджає підвідомчості одних із них суду, а інших — госп. суду, оскільки за правилом ЦПК усі вони підлягають розгляду в суді.

О. п. можливе за ініціативою позивача, коли кілька однорід. позов, вимог об'єднуються в одній позов, заяві, що зустрічається на практиці найчастіше. Але кожна з вимог може бути подана до суду окр. позов, заявою, і якщо в його провадженні буде кілька справ, то сторони можуть просити суд об'єднати їх для спільного розгляду. О. п. можливе також за ініціативою суду. Суддя може постановити ухвалу про об'єднання в одне провадження кількох однорід. позов, вимог. При О. п. кожна з вимог зберігає самост. значення, і всі вони підлягають вирішенню судом спільно в одному процесі по справі. По кожній з них суд повинен дати відповідь у своєму рішенні про задоволення позову або про відмову в позові повністю чи частково. Наслідки рішення з приводу однієї вимоги можуть впливати на результати рішення стосовно інших (поновлення на роботі й виплата зарплати за вимушений прогул). Коли щодо якоїсь позов, вимоги не постановлено рішення, то упущення може бути виправлене постановлениям дод. рішення (ст. 214 ЦПК).

М. Й. Штефан.

 

Схожі за змістом слова та фрази