Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow нев-нюр arrow НЕРОН
   

НЕРОН

(Nero) Клавдій Цезар (37-68) - рим. імператор. З династії Юліїв— Клавдіїв. Вихователем Н. був філософ Л. А. Сенека. Правив з 54. На поч. свого правління Н. прихильно ставився до прав сенату щодо вирішення найважливіших держ. справ, залишивши за собою гол. чин. питання провінцій. Він навіть намагався

Нерон - leksika.com.ua

скасувати непрямі податки, але проект було відхилено сенатом. На час правління Н. припадає початок Іудейської війни 66—73. Рим захопив ряд міст Боспорського царства, приєднав до імперії д-ву Понт.

З часом виявилися такі риси Н., як самовпевненість, розпуста, жорстокість. У б-бі із сенатом він перейшов до політики репресій і конфіскацій. Його жертвами стали сенатор Пізон (ініціатор змови в 65 проти імператора), Л. Сенека та ін. відомі римляни, в т. ч. найближчі родичі Н. — мати і дружина. Він поновив дію закону, за яким у разі вбивства господаря підлягали смерті всі його раби. Н. нещадно розправився з християнами, обвинувативши їх у підпалі Риму. Своїми методами правління, жорстокістю Н. налаштував проти себе різні сусп. верстви Риму. Позбавлений сенатом влади, він покінчив життя самогубством. Разом з Н. з істор. сцени зійшла і династія Юліїв—Клавдіїв.

Літ.: Машкін М. О. Історія Старод. Риму. К., 1955; Све-тоний Транквилл Г. Жизнь двенадцати цезарей. М., 1966.

Б. І. Андрусишин.

 

Схожі за змістом слова та фрази