Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow анд-анта arrow АНТАРКТИКА
   

АНТАРКТИКА

(від грец.-розташований супроти півночі) - пд. полярна область навколо Пд. географічного полюса, що включає материк Антарктиду і прилеглі частини Тихого, Атлантичного та Індійського океанів (Південний океан) з островами. Фізико-географічною межею А. є антарктична конвергенція - зона сходження пд. холодних поверхневих вод з теплішими пн. водами, яка проходить по 50°-60° пд. ш. Площа А. в цих межах близько 52,5 млн. км2. Шельф А. лежить глибше, ніж у ін. материків - до 500 м, крутий материковий схил переходить у великі западини з глиб. 4000-5000 м (максимальна - 8428 м у Пд. Сандвічевому жолобі). Западини відокремлюються підводними хребтами. Деякі вершини цих хребтів підносяться над поверхнею океану, утворюючи невеликі острови (Буве, Крозе, Кергелен, Герд, Маккуорі) та групи островів (Пд. Георгія, Пд. Сандвічеві, Пд. Оркнейські). А. лежить у межах антарктичного поясу і субантарктичного поясу. Клімат її визначається положенням А. в високих широтах, взаємодією циклонічного поясу над океаном і антициклоном над континентом. Циклони, утворюючись у районі антарктичної конвергенції, переміщуються з Зх. на Сх. У пн. частині циклонів панують вітри зх. напряму ("шалені п'ятдесяті широти"), в пд. - східні. Циркуляція атмосфери в антарктичній області зумовлює систему циркуляції океану: в пн. частині А. існує потужна Антарктична течія, в південній (уздовж континенту)- система колових циклонічних течій. Відгалуження в циклонічних циркуляціях, спрямовані на Пн. від континенту, виносять морську кригу і айсберги в тепліші води, де вони тануть. Мор. крига взимку поширюється по колу до 1000 км, влітку залишаються лише окремі льодові масиви вздовж берега. Разом з мор. кригою в океані дрейфують айсберги, що відкололися від льодовиків Антарктиди. Пересічно за рік в океан надходить прісного льоду (айсбергів) бл. 2000 км3. Айсберги рідко дрейфують на Пн. від 50° пд. ш.- потрапляючи в пн. теплі води, вони швидко руйнуються. Т-ра поверхневих вод А. коливається в межах від -1,8° до +2° взимку і від +2° до +3,5° влітку, солоність їх бл. 34°/оо.

Води А. багаті на органічне життя. Тваринний і рослинний світ А. становить окрему Антарктичну біогеографічну область.

О. Ф. Трешников.

Відповідно до міжнародно-правового статусу А. перебуває в заг. і рівному користуванні всіх д-в світу; на неї не поширюється будь-який тер. суверенітет. Міжнар.-правовий режим А. визначається безстроковою угодою про А., підписаною 1.ХІІ 1959 (набрала чинності 23.VI 1961) рядом д-в, у т. ч. СРСР. Угода проголошує демілітаризацію і нейтралізацію А. її простори можна використовувати лише в мирних цілях. Забороняються, зокрема, будь-які заходи військового характеру (створення військ. баз і укріплень, проведення військ. маневрів, випробування будь-яких видів зброї, у т. ч. ядерної, скидання в районі А. радіоактивних матеріалів). Угода закріпила принцип свободи наук. досліджень і співробітництва в цій галузі. А. не перебуває під міжнар. управлінням. Держави-учасниці лише здійснюють взаємні консультації та обмін інформацією з питань Антарктики.

Літ.: Атлас Антарктики, т. 1-2. М.- Л., 1966-69; Трешников А. Ф. Циркуляция вод и дрейф льдов Южного океана. В кн.: Основные проблемы океанологии. М., 1968; Щербань М. I. Серед вічної криги. К., 1968.

О. Ф. Висоцький.

 

Схожі за змістом слова та фрази