Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow бей-береж arrow БЕЛІЗ
   

БЕЛІЗ

- територія в Центральній Америці, на Пд. Сх. п-ва Юкатан, володіння Великобританії. Пл. 23 тис. км2. Нас. 140 тис. чол. (1974), гол. чин. негри, мулати і креоли. Офіц. мова - англійська. Адм. центр - м. Бельмопан. В адм. відношенні поділяється на 6 округів.

Поверхня переважно рівнинна, в пд. частині - гори Майя заввишки до 1122 м. Поклади нафти. Клімат тропічний, пасатний. Пересічна місячна т-ра повітря +25, + 27°. Опадів бл. 2000 мм на рік. Найбільші ріки - Ріо-Ондо й Беліз, багато озер, уздовж узбережжя - лагуни.

Більшу частину території вкривають вологі тропічні ліси, багаті на цінні породи дерев, на Пн.- савана. До поч. 16 ст. тер. Б. населяли індіанські племена. В 16 ст. пн. частина Б. ввійшла до складу "Нової Іспанії" (Мексіка), південна - до генерал-капітанства Гватемала. З 1862 тер. Б.- колонія Великобританії Британський Гондурас. З 1964 має внутр. самоврядування. В 1973 перейменовано на Беліз. Гватемала розглядає Б. як частину своєї території. Переговори між Великобританією і Гватемалою про майбутній статус Б. тривають. У колонії зростає рух за проголошення Б. незалежною д-вою. Правляча Об'єднана народна партія (засн. 1950) виступає за надання Б. політ. незалежності. Основа економіки - заготівля й переробка на експорт цінних порід деревини - червоного, сандалового дерева, збирання смоли чикле, що є сировиною для виробн. жувальної гумки. С. г. спеціалізується на вирощуванні експортних культур. гол. чин. цукр. тростини, бананів і цитрусових (апельсинів, грейпфрутів). Для внутр. споживання вирощують кукурудзу, рис. У пд. районах - тваринництво. Рибальство, мор. промисли. Лісопильна й харч. пром-сть. У 1973-74 перероблено 810,5 тис. т цукр. тростини й одержано 87,7 тис. т цукру. 3-ць немає, автошляхів з твердим покриттям - 1,4 тис. км. Осн. мор. порт - Беліз, поблизу нього - в Стенлі-Філді - аеропорт. З Б. вивозять цукор-сирець, патоку, готовий одяг, фруктові консерви, цитрусові, деревину цінних порід, рибу; ввозять прод. товари, устаткування, трансп. засоби, хім. товари і паливо. Осн. Торг. партнери - США, Великобританія, Канада, Ямайка, Мексіка. Грош. одиниця - долар Б.; 4 долари Б.= 1 фунтові стерлінгів.

Беліз

 

Схожі за змістом слова та фрази