Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Енциклопедичний словник-довідник з туризму arrow к arrow КЛАСИФІКАЦІЯ ЕКСКУРСІЙ
   

КЛАСИФІКАЦІЯ ЕКСКУРСІЙ

- розподіл екскурсій за такими ознаками: зміст, склад учасників, місце проведення, спосіб пересування, форма проведення (див. схему).

Класифікація екскурсій

За складом

- оглядові

- природознавчі

- тематичні

- мистецтвознавчі

- історичні

- літературні

- виробничі

-архітектурно-містобудівні

За складом учасників

o доросла аудиторія

o міські жителі

o діти

o сільські жителі

o місцеве населення

o організовані групи

o приїжджі туристи

o індивідуальні

За місцем проведення

o міські

o виробничі

o заміські

o музейні

За способом пересування

o пішохідні

o транспортні

За формою проведення

o екскурсія-масовка

o екскурсія-лекція

o екскурсія-прогулянка

o екскурсія-вистава

За змістом екскурсії поділяються на оглядові (багатопланові), тематичні. Оглядові екскурсії, як правило, багатотематичні. Не випадково їх називають багатоплановими. В них використовується історичний і сучасний матеріал. Будуються такі екскурсії на показі різноманітних об'єктів. Це пам'ятки історії та культури, будинки і споруди, природні об'єкти, місця знаменних подій, елементи благоустрою міста, промислові і сільськогосподарські підприємства тощо. В оглядових екскурсіях події і факти викладаються великим планом. Це дає загальне уявлення про місто, край, область, регіон, державу в цілому. Хронологічні рамки такої екскурсії - час існування міста з першої згадки про нього й до сьогодення та перспектив розвитку.

Тематична екскурсія присвячена розкриттю однієї теми. Якщо це історична екскурсія, то в її основу покладено одну значну подію чи кілька подій, об'єднаних однією темою, що іноді охоплюють триваліший період часу. Якщо це екскурсія з архітектури, то предметом вивчення можуть стати найцікавіші твори зодчества, архітектурні ансамблі, розташовані на вулицях і площах міста. Тематичні екскурсії поділяються на шість груп: історичні, виробничі, природознавчі, мистецтвознавчі, літературні, архітектурно-містобудівні. За своїм змістом історичні екскурсії підрозділяються на такі підгрупи: історико-краєзнавчі (наприклад, "Історія виникнення міста Львова", "З історії київського Подолу" та ін.); археологічні (наприклад, у Херсонесі з демонстрацією історичних джерел - розкопок); етнографічні; воєнно-історичні (наприклад, місце Корсунської битви та ін.). Виробничі екскурсії поділяються на: виробничо-історичні; виробничо-економічні; виробничо-технічні; професійно-орієнтаційні для учнів. Мистецтвознавство об'єднує такі групи екскурсій: театральні (наприклад, "Полтава театральна" тощо); історико-музейні з оглядом творів монументальної скульптури, присвячених діячам історії, культури і науки; музейні - екскурсії в картинні галереї, музеї, в майстерні художників та скульпторів, у виставкові зали, по народних художніх промислах (Опішня та ін.), місцями життя діячів мистецтва ("Шевченко в Києві", "Крушельницька у Львові" та ін.).

Літературні екскурсії насамперед групують у такий спосіб: літературно-біографічні - місцями, що зберігають пам'ять про життя і творчість письменника, драматурга (" Чехов у Ялті" тощо); історико-літературні, які розкривають певні періоди розвитку української національної літератури ("Літературний Харків 20-х рр. XX ст.", "Письменники Тернополя" та ін.); літературно-художні екскурсії чи екскурсії місцями, описаними в творах певного письменника ("Біла гвардія" (Київ), "Слідами героїв Франка" (Галичина) тощо). Екскурсії на архітектурно-містобудівні теми передбачають огляд пам'яток архітектури певного періоду (наприклад, "Уманська садиба XVII ст."), уявлення про творчість одного архітектора, планування і забудова міст за генеральними планами, новобудови (огляд сучасної архітектури і процесу зведення будинків і цілих районів). Подібні екскурсії іноді відносять до групи виробничих. Тематичні екскурсії певного виду рідко існують ізольовано одна від одної. Історичний матеріал використовується в екскурсіях на архітектурно-містобудівні теми; елементи природознавчих екскурсій знаходять своє місце в екскурсіях майже кожної групи тематичних екскурсій. Усе залежить від конкретних умов проведення екскурсії, ресурсів пізнавального плану певного міста, регіону.

За складом учасників екскурсії класифікують у такий спосіб: для місцевого населення і приїжджих туристів; для дорослої аудиторії і дітей; для міського і сільського населення; для організованих груп (групова екскурсія) і окремих відвідувачів (індивідуальна екскурсія). Особливості сприйняття екскурсійного матеріалу кожною із зазначених груп вимагають внесення змін до змісту заходів, методики і техніки, тривалості їх проведення. За місцем проведення екскурсії поділяються на: міські, заміські, виробничі, музейні. За способом пересування - на пішохідні й з використанням різних видів транспорту. Перевага пішохідних екскурсій в тому, що, обираючи необхідний темп руху, вони забезпечують сприятливі умови для показу й розповіді. Транспортні екскурсії (здебільшого автобусні) складаються з двох частин: аналізу екскурсійних об'єктів (пам'яток історії та культури) на зупинках і розповіді в дорозі між об'єктами, пов'язаної з характеристикою пам'яток і знаменних місць. Деякі екскурсійні установи використовують для проведення екскурсій тролейбуси, трамваї, річкові і морські теплоходи, потяги метрополітену. За формою проведення екскурсії можуть бути різними: масовка (її учасники пересуваються по маршруту одночасно 10-20-ма автобусами, в кожному з яких працює свій екскурсовод; такі екскурсії можуть включати масові театралізовані заходи, фольклорні свята), прогулянка (сполучає елементи пізнавання з елементами відпочинку, проводиться в лісі, парку, на морі, річці й ін.), лекція (розповідь переважає над оглядом), концерт (присвячується музичній темі з прослуховуванням музичних творів у салоні автобуса), "вистава" (форма проведення літературно-художньої екскурсії, підготовленої на основі конкретних творів художньої літератури) тощо. Правильна класифікація екскурсій в бюро і музеї забезпечує умови для кращої організації роботи з екскурсоводами, полегшує їх спеціалізацію, створює основу для діяльності методичних секцій.

 

Схожі за змістом слова та фрази