Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow пер-план arrow ПЕРЕВИЩЕННЯ МЕЖ НЕОБХІДНОЇ ОБОРОНИ
   

ПЕРЕВИЩЕННЯ МЕЖ НЕОБХІДНОЇ ОБОРОНИ

- у крим. праві поняття, що відображає наслідки порушення тим, хто захищався у стані необхідної оборони, вимог закону про певну відповідальність захисту й посягання. Згідно з ч. З ст. 36 КК України П. м. н. о. визнається умисне заподіяння тому, хто посягає, тяжкої шкоди, яка явно не відповідає небезпечності посягання або обстановці захисту. Перевищення необхідної оборони тягне за собою крим. відповідальність лише у випадках, спеціально передбачених ст. 118 і 124 КК. Кодекс вказує на два таких випадки: умисне вбивство та умисне заподіяння тяжких тілесних ушкоджень при П. м. н. о. Заподіяння у стані необхідної оборони тому, хто посягає, менш тяжкої шкоди визнається правомірною дією.

Відповідно до ч. З ст. 36 виділяються два види ексцесів оборони. При першому — смерть або тяжкі тілесні ушкодження навмисно заподіюються під час захисту від посягання, що становить порівняно невелику сусп. небезпеку (напр., деякі посягання на громад, порядок, порядок управління тощо). Тяжка шкода, завдана тому, хто посягав, безумовно й очевидно для того, хто захищався, є неспівмірною з невеликою небезпечністю вчиненого посягання, тобто захист явно не відповідає небезпечності посягання.

Другий вид ексцесу оборони можливий тоді, коли той, хто захищається, усвідомлює свою явну перевагу над тим, хто посягає, і все ж таки навмисно, без потреби вбиває його або завдає йому тяжких тілесних ушкоджень. У цьому випадку тяжка шкода, заподіяна тому, хто посягав, можливо, й відповідає сусп. небезпеці посягання, але для того, хто захищався, не відповідає сприятливій обстановці захисту в момент відбиття посягання. Ексцес оборони — це умисний злочин, який кваліфікується за ст. 118 або 124 і віднесений до злочину невеликої тяжкості (ч. 2 ст. 12). Ці статті передбачають привілейовану відповідальність за ексцес оборони, оскільки вбивство при цьому карається випр. роботами на строк до 2 років або обмеженням волі на строк до 3 років, або позбавленням волі на строк до 2 років, а заподіяння тяжких тілесних ушкоджень — громад, роботами на строк від 150 до 240 годин або випр. роботами на строк до 2 років, або арештом на строк до 6 місяців чи обмеженням волі на строк до двох років. Призначене за ексцес оборони позбавлення волі суд зобов'язаний мотивувати у вироку (ст. 334 КПК України).

Ю. В. Баулін.

 

Схожі за змістом слова та фрази