Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Т-тов arrow ТАЛМУД
   

ТАЛМУД

(від давньоєвр. - вивчати) - збірник реліг.-етичних і прав, норм іудаїзму з коментарями і поясненнями до них. Складений упродовж 3 ст. до н. е. — 5 ст. н. е. Поділяється на дві гол. частини: Мішна — збірник коментарів і доповнень до т. з. П'ятикнижжя Мойсея (див. Тора), які грунтуються на тлумаченнях таннаїв (учителів); Гемара — збірник коментарів до Мішни, укладених пізніше (3—4 ст.).

Крім Мішни і Гемари, у складі Т. є коментарі до Гемари, написані середньовіч. богословами. Відомим серед них був рабин Раші (Соломон бен Іссак, 1040—1105), який зробив більш зрозумілою важку мову Т., і рабин Рамбам (Мойсей бен Маймон, 1135—1204) — автор стислої версії Т. («Мішна Тора»), завдяки якому Т. став доступним для широкого загалу євреїв.

Розрізняють Т. єрусалимський (палестинський) і Т. вавилонський, створений у євр. діаспорі Вавилона.

Т. став основою зак-ва, судочинства і морально-етичним кодексом для євреїв. Значна частина його приписів перестала діяти або з причин їхньої архаїчності (напр., закон про жертвоприношення), або в результаті їх витіснення законод. актами тих країн, де проживали євреї.

П. Л. Яроцький.

 

Схожі за змістом слова та фрази