Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Енциклопедичний словник-довідник з туризму arrow і arrow ІНТУРИСТ
   

ІНТУРИСТ

- ВАТ "Інтурист" - акціонерне товариство з іноземного туризму. 11 квітня 1929 р. постановою Ради праці та оборони СРСР у підпорядкуванні Народного Комісаріату торгівлі СРСР було організоване Всесоюзне акціонерне товариство з іноземного туризму, зі статутним капіталом в розмірі 5 млн руб., розділеним на 200 акцій вартістю по 25 тис. кожна. Постановою було закріплено склад засновників акціонерного товариства та розподіл між ними акцій (Народний Комісаріат торгівлі СРСР - 40% акцій; Рад-торгфлот та Народний Комісаріат шляхів сполучення - 40% акцій; інші організації - 20% акцій).

Засновники товариства зобов'язані були розробити заходи із залучення іноземного капіталу до справи розвитку іноземного туризму в Радянському Союзі. На ВАТ покладалось виконання всієї роботи із залучення іноземних туристів та екскурсантів у СРСР, включаючи аквізицію (див. Аквізиція) туристів, реалізацію квитків, перевезення інтуристів, забезпечення їх приміщенням для проживання, організацію реалізації сувенірів та предметів мистецтва, культурне обслуговування тощо.

7 лютого 1933 р. Президія ЦВК СРСР прийняла спеціальну постанову про злиття "І." з Всесоюзним акціонерним товариством з іноземного туризму в СРСР.

У 1939 р. "І." спільно з Інститутом Арктики організував унікальний круїз по Пн. Льодовитому океану на криголамі "Малигін" до берегів Землі Франца-Йосифа. У тому ж році Постановою Раднаркому СРСР ВАТ "І." передано у відання Наркомату зовнішньої торгівлі СРСР.

Протягом 1966-1979 рр. під егідою ВАТ "І." в УРСР було побудовано 40 туристських об'єктів: готелів, мотелів, кемпінгів. Серед них готелі "Дніпро", "Братислава", мотель-кемпінг "Пролісок" у Києві, готель "Дністер" у Львові, готель "Закарпаття" в Ужгороді, готелі "Ялта", "Запоріжжя" та ін.

Найвищий розквіт системи "І." в УРСР припадає на 1980-1987 рр. За цей період в Києві спільно з польською фірмою "Будімекс" зведено готель "Київський" на 700 місць (нині "Прези-дент-отель" Адміністрації Президента України); ресторан в готелі "Братислава" на 1200 місць; ресторан "Ярославів двір" в мотелі "Пролісок"; нова автобаза "І." на 500 транспортних засобів, 2 котельні - на автобазі і в мотелі "Пролісок".

За даними 1988 р., система ВАТ "І." налічувала: 5 об'єднань (Київське, Ялтинське, Харківське, Львівське, Одеське); 4 відділення в містах: Запоріжжя, Полтава, Ужгород, Чернівці; 14 агентств, 16 готелів, 4 мотелі, 3 кемпінги, підприємства харчування, автобази, гаражі, комбінати виробничо-експлуатаційного обслуговування, дирекції з будівництва туристських об'єктів. В системі ВАТ "І." працювало 12,5 тис. чол., серед яких понад 800 гідів-перекладачів.

 

Схожі за змістом слова та фрази