Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow плат-пон arrow ПОЛУБОТОК
   

ПОЛУБОТОК

Павло Леонтійович [бл. 1660 -18(29).XIІ 1724, Санкт-Петербург] — укр. держ. і політ, діяч. Народився у сім'ї переяславського полковника Л. Полуботка. Навчався у Києво-Могилянському колегіумі. В 1705—22 П. був чернігівським полковником. У 1709 козацька старшина запропонувала кандидатуру П. на гетьмана, однак цар Петро І відхилив її, зауваживши, що з П. може вийти «другий Мазепа». У першій половині 1722 — наказний гетьман на період перебування гетьмана 1.1. Скоропадського у Москві. У зв'язку зі смертю останнього в липні 1722 старшина обрала П. наказним гетьманом Лівобережної України (до про

Павло Полуботок - leksika.com.ua

ведення гетьманських виборів). Прибічник укр. держ. автономії. Домагався відновлення виборів гетьмана та розширення автономних прав України.

Влітку 1723 П. разом з ген. старшинами С. Савичем та І. Чарнишем було викликано до Петербурга. 13(24).IX 1723 П. зі старшиною звернулися до рос. царя з проханням про дозвіл на обрання гетьмана України та про ліквідацію Малоросійської колегії. Після цього почалися допити П. в Таємній канцелярії. Осн. обвинуваченням були зносини П. з П. Орликом. За наказом Петра І від 10(21).XI 1723 П. разом зі старшинами було ув'язнено в Петропавлівській фортеці. Безпосереднім приводом для цього стали інспіровані рос. чиновниками «скарги з місць». Помер у в'язниці. Увійшов в укр. історію як гетьман — мученик за волю України.

Літ.: Модзалєвский В. Павел Леонтьевич Полуботок. Би-огр. очерк. СПб., 1905; Павло Полуботок — український гетьман. К., 1990; Володарі гетьм. булави: Істор. портрети. К., 1994; Шевчук В. Козацька д-ва. К, 1995; Коваленко О. Павло Полуботок - політик - людина. Чернігів, 1996.

В. Д. Гончаренко.

 

Схожі за змістом слова та фрази