Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow мін-мян arrow МОЛДОВСЬКІ ГРАМОТИ
   

МОЛДОВСЬКІ ГРАМОТИ

— актові док-ти Молдовського князівства 14 — поч. 17 ст., які виходили з канцелярії господаря (правителя) за його підписом і печаткою. Поділялися на: дарчі, жалувані, підтверджувальні, імунітетні, судні, запродажні, наказні. Дарчі грамоти надавали монастирям права на землю, села та нерухоме майно, дароване господарем уперше. Жалувані — закріпляли права світських (феодалів на землю, села та нерухоме майно, жалуване господарем. Підтверджувальні — підтверджували права феодалів на землю, села та нерухоме майно, пожалуване раніше господарем. Імунітетні — закріпляли права монастирів і, як виняток, світських феодалів на збирання податків. Судні — видавалися господарем після суд. розгляду та підтверджували права на землю. Запродажні — підтверджували факт купівлі-продажу. Наказні — видавалися господарем посад, особі для розгляду справи на місці події.

Більшість дослідників до М. г. відносять і записи, зроблені посад, або приватними особами. Записи також поділялися на кілька категорій. Судні робилися посад, особою суду після суд. розгляду на підтвердження права володіння. Запродажні (про продаж землі, частин нерух. майна) видавалися приват, особою ін. приват, особі і посвідчувалися посад, особами. Мінові видавалися приват, особою і підтверджували здійснений обмін землею, селами тощо. Дарчі здійснювалися приват, особою і підтверджували факт дарування. Свідчі видавалися здебільшого посад, особами приват, особі та підтверджували факт купівлі-продажу. Договірні укладалися двома приват, особами про спільне користування володінням і посвідчувалися посад, особами. Межові здійснювалися посадовою особою про проведене розмежування сіл і угідь. Заповітні складалися приват, особою і підтверджували право на спадщину.

М. г. містять цінний матеріал про історію розвитку феод, землеволодіння у Молдові, його форми, імунітетні права, про закріпачення селянства, сел. повинності, розвиток міст, податкові і мит. справи тощо. Вони дають важливу інформацію про розвиток права в Молд. князівстві, особливо речового і спадкового, зобов'язального, заставного, крим., звичаєвого. Більшість М. г. написані староукраїнською літературною мовою.

Літ.: Венелин Ю. Влахо-болг. или дако-славян. грамоты. СПб.. 1840; Молдавия в эпоху феодализма, т. 1. Сла-вяно-молд. грамоты: (XV в. - первая четверть XVII в.), Кишинев. 1961; Советов П. В. Исследования по истории феодализма в Молдавии, т. 1. Кишинев, 1972; Правила издания славяно-молд. и молд. грамот ХУ-ХУП вв. Кишинев, 1975.

П. П. Музиченко.

 

Схожі за змістом слова та фрази