Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow пер-план arrow ПЕТРИК
   

ПЕТРИК

Іваненко Петро Іванович (рр. нар. і см. невід.) — укр. політ, діяч, гетьман. Нар. у м. Нові Санжари (тепер Полт. обл.). Займав посаду старшого канцеляриста Генеральної військової канцелярії. 1691 (за ін. даними — навесні 1692) прибув на Запорізьку Січ, був обраний військ, писарем. Невдовзі з частиною січовиків виїхав до Кримського ханства, де 26. V 1692 уклав договір з 16 пунктів «про вічний мир» між Україною і Кримом. Угодою передбачалося утворення авт. укр. д-ви («Удільного князівства Київського та Чернігівського і всього Війська Запорізького городового та народу малоросійського») у кордонах, зафіксованих Зборівським договором 1649. До неї мали бути включені Правобережна Україна та частина

Слобід. України (території Охтирського і Сумського слобідських полків). Ця д-ва мала бути у васальній залежності від Кримського ханства, зберігаючи автономію у внутр. справах. Сторони зобов'язувалися надавати взаємну військову допомогу і погоджувати зовн. політику. Було декларовано обмін резидентами та сприяння посольствам, організацію пошт, зв'язку між сторонами, запровадження режиму вільної торгівлі тощо. Крим зобов'язувався відкрити свої території у Нижньому Подніпров'ї козакам для рибальства і звіроловства. Укр. сторона зобов'язувалася знищити і більше не будувати фортець та поселень на р. Самарі, не заважати військовим походам ханства проти Рос. д-ви, переселити на Правобережну Україну населення Харків, та Острогозького (Рибінського) слобідських полків. У лип. 1692 П. повернувся на Запорожжя, де частина козаків обрала його гетьманом. П. розіслав універсали, в яких проголошував своє бажання з допомогою Кримської д-ви визволити Україну від тиранії Москви і власної старшини. Однак козаки не підтримали П. і він змушений був знову податися до Криму. Здійснив (за підтримки татар) кілька походів на тер. Війська Запорізького та Правобережну Україну. Зазнавши невдач, П. після 1708 зійшов з політ, арени.

Літ.: Эварницкий Д. Источники для истории запорожских Козаков, т. 1. Владимир, 1903; Оглоблин О. Договір Петра Іваненка (Петрика) з Кримом 1692 року. «Київ, старовина», 1994, № 6; Кресін О. Політ, та прав, вимір відносин Війська Запорозького з Кримським ханством у 1648— 1708 рр. «Д-ва і право», 2000, в. 7.

О. В. Кресін.

 

Схожі за змістом слова та фрази