Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Б-бл arrow БАРАН
   

БАРАН

Степан Іванович (25.1 1879, с. Кру-кеничі, тепер Мостиського р-ну Львів, обл.— 4.VІ 1953, Мюнхен, ФРН) — укр. правознавець, громад, і політ, діяч, доктор права з 1909, дійсний член НТШ. Закінчив 1906 юрид ф-т Львів, ун-ту. Продовжував навчання у Берлін, та Віден. ун-тах. Працював адвокатом, склав ост. заповіт І. Я. Франка (березень 1916). Активний учасник і діяч громад.-політ, життя

Баран С.І. - leksika.com.ua

у Галичині. Був одним з керівників Укр. нац.-дем. партії. На поч. 1-ї світ, війни — член президії Головної Української Ради, а від травня 1915 —член Загальної Української Ради. У 1918—19 —член Національної Ради ЗУНР, держ. секретар (міністр) зем. справ у першому уряді ЗУНР. Подав проект першого укр. земельного закону, що мав розв'язати зем. проблему в західноукр. краї. Від жовтня 1919 до серед, липня 1920 — заступник голови Всеукраїнської Національної Ради в м. Кам'янці-Подільському. В цей період підготував проект Конституції УНР, який був ухвалений Всеукр. Нац. Радою. Пізніше, в еміграції (м. Тарнув, Польща), склав другий проект Конституції УНР. Протягом 1928—39 чотири рази обирався послом (депутатом) польс. сейму.

Під час нім.-фашист, окупації як член т. з. контактної комісії спрямував свої зусилля на об'єднання дій укр. політ, партій у боротьбі за відродження Укр. д-ви. У створеній з цією метою Укр. Нац. Раді виконував обов'язки голови Правничої комісії, пізніше був головою виконавчого органу цієї Ради, тобто прем'єром екзильного укр. уряду. З осені 1944 жив у Німеччині. Різнобічною була творча дшльність Б. Його наук, дослідження, статті, звіти із суд. процесів та сеймових дебатів широко друкувались у період, пресі. Протягом 1915—18 видавав у Львові тижневик «Свобода». Був гол. редактором газ. «Український прапор» (органу уряду ЗУНР в еміграції, Відень), гол. редактором часопису «Діло» у Львові (з 1924), у 1928—30 видавав тижневик «Подільський голос» у Тернополі, 1939 — тижневик «Національна політика» у Львові. Праці Б.: «Новий краєвий статут і нова виборча ординація до галицького сейму» (1914), «Устрій Української держави. Проекти Конституції Української Народної Республіки» (1920), «Нова виборча ординацш до громад» (1933), «Історія української адвокатури» (1934), «Земельна справа в Галичині» (1947).

 

Схожі за змістом слова та фрази