Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Енциклопедичний словник-довідник з туризму arrow м arrow МЕХІКО
   

МЕХІКО

(Мехіко-Сіті, Mexico City) - столиця Мексики, розташована на пд. Мексиканського нагір'я, в міжгірній котловині на висоті 2240 м, самостійна адміністративна одиниця (федеральний округ). М. - найстаріше місто американського континенту. Заснований ацтеками під назвою Теночтітлан (у перекладі - "місце плодів кактуса") приблизно у 1325 p., на місці більш ранніх поселень. Спершу являв собою острівну фортецю на оз. Тескоко, згодом розширився і став столицею Анауаку - держави ацтеків, одним з найбільших міст світу. Кількість його населення становила бл. 500 тис. чол. У 1521 р. іспанські конкістадора під проводом Е. Кортеса зруйнували Теночтітлан, причому імператор Монтесу-ма II, що закликав своїх підданих скоритися чужинцям, був убитий розгніваним народом. На руїнах Теночтітлану Кортес заснував нове місто, що стало столицею колонії Нова Іспанія й отримало ім'я Мехіко. З 1821 р. - столиця незалежної Мексики. Нині налічує бл. 8,5 млн мешканців, а разом з навколишніми населеними пунктами утворює найбільшу в світі міську агломерацію - бл. 20 млн чол. мешканців. Тут діють міжнародний аеропорт Беніто Хуарес і метрополітен, який вважається найкращим у Латинській Америці. Основні галузі виробництва: харчосмакова, текстильна, швейна, взуттєва, фармацевтична, поліграфічна, електротехнічна, автоскладальна, металообробна, цементна промисловість.

У1551 р. в М. був заснований перший університет, що став найбільшим у Латинській Америці Мексиканським національним автономним університетом. Нині в М. діють 19 вищих навчальних закладів різного спрямування. У М. величезна кількість музеїв, найцікавіші з яких: Національний музей антропології. Національний музей пластичних мистецтв, Музей сучасного мистецтва "Полі-форум" (з фресками Д. Сікейроса), Національний музей історії, Галерея живопису і скульптури Сан-Карлос, Музей релігійного мистецтва, Музей культур, Музей народних мистецтв і ремесел. У передмістях М. збереглися пам'ятки давньої архітектури: піраміда в Куїкуїлько (450 р. до н. е., одна з найбільших в Америці), ацтекські піраміди та інші споруди. Центр, частина М. - прямокутна в плані, стародавні будівлі розміщуються поряд з хмарочосами зі скла й металу. На місці, де колись стояв палац Монтесуми, нині підноситься Національний палац (XVII-XX ст.), поряд - грандіозний собор (XVI-XVIII ст.). У місті чимало монастирів XVI-XIX ст. Сучасні архітектурні комплекси: Університетське містечко (1949-1954), стадіони Олімпійський (1951-1953) та "Ацтека" (1968), багато з будівель нового часу прикрашені розписами й мозаїками Д. Рібери, К. Ороско, Д. Сікейроса. У 1968 р. в М. пройшли ігри XIX Олімпіади. Район сейсмічно нестабільний, часто бувають пилові бурі й землетруси (у 1985 р. - один з найпотужніших).

25 жовтня 1997 р. в М. укладено "Угоду про встановлення дружніх зв'язків" з Києвом. Адреса мерії: Gobiernode la ciudad de Mexico No. 81 erPiso, Esq. Donceles, Centro Hlstorico C. P. 06010 Mexico D. F. Тел.: (525) 5210109, факс 5210076. Куратор - головний координатор з міжнародних стосунків (дані станом на 31 жовтня 2001 p.).

 

Схожі за змістом слова та фрази