Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow орг-ощ arrow ОРШАНСЬКИЙ
   

ОРШАНСЬКИЙ

Ілля Григорович [1846, м. Катеринослав, тепер Дніпропетровськ — 5(17).IX 1875, там же] — укр. і рос. правознавець. Навч. 1864—65 на юрид. ф-ті Харків, ун-ту, закінчив 1869 юрид. ф-т Новорос. ун-ту (Одеса) і отримав ступінь кандидата права. Два роки працював діловодом у повіт, суді. В жовтні 1871 переїхав до Петербурга, а у березні 1872 за станом здоров'я О. повернувся до Одеси. Помер від туберкульозу. О. — відомий теоретик права. Свої погляди виклав у численних працях, виданих уже після його смерті: «Дослідження з російського права сімейного і спадкового» (1877), «Російське законодавство про євреїв» (1877), «Дослідження з російського права звичаєвого і шлюбного» (1879), «Дослідження з російського права» (1892). Намагався виявити внутр. зміст діючих норм і суд. рішень з позицій їх відповідності заг. принципам західноєвроп. права, розкрити їх суперечливість, плутанину у юрид. поняттях, критично проаналізувати рос. судову практику, підвести під право наук, фундамент і надати прав, доктринам реальний практ. зміст, пристосувати «старе право» до нових форм життя. За О., правовий порядок у будь-якому сусп-ві встановлюється «не буквою писаних законів, а відомою сумою ідей», які

Оршанський І.Г. - leksika.com.ua

лише втілюються у законах і нормах юрид. практики. Вболівав за «вразливу нерозвиненість юридичної думки», за «бідність змісту законів» і намагався обгрунтувати шляхи втілення у рос. праві «вимог загальнолюдської справедливості», подолання його невідповідності «природним почуттям справедливості», обмеження сваволі влади одного чи небагатьох в ім'я торжества «ідей суспільного інтересу і представника його — закону».

Літ.: Мироненко О. М. Народження укр. юрид. науки і перші вітчиз. доктрини суд. конст. юстиції (друга пол. XIX ст.). «Вісник Конст. Суду України», 2000, № 6; 2001, № 1,3.

О. М. Мироненко.