Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow М-мил arrow МАЛАВІ
   

МАЛАВІ

Республіка Малаві (Malawi, Republic of Malawi) — д-ва в Пд.-Сх. Африці. Тер. — 118,5 тис. км2. Нас. - 10 млн. чол. (1999, оц.): 99,7 % — африканці, гол. чином мовної групи банту (чічева, ньянджа, тумбука, йао, ломві, сіна, тонго і нгоні). Столиця — м. Лілонгве.

Адм.-тер. поділ — З провінції, 24 округи. Офіційні мови — англійська і чічева. Грошова одиниця — малавійська квача. Нац. свято — День незалежності (6 липня). На тер. сучасного М. перше державне утворення — Мараві — виникло в 14 ст. на берегах однойм. озера, набуло розквіту в 17 ст. З кін. 16 ст. на тер. країни почали проникати європейці. У 2-й пол. 19 ст. юна стала сферою впливу Великобританії. З 1891 — брит, протекторат під назвою Ньясаленд. У 1953—63 входить до Федерації Родезії і Ньясаленду. 6.VIІ 1964 Великобританія надала країні незалежність. Нова д-ва отримала сучасну назву. 1966 М. стала республікою, прийнято конституцію. Обраний того ж року президент країни був проголошений (1971) по-життєвим главою д-ви. У травні 1994 відбулися перші демократичні презид. і парлам. вибори на багатопарт. основі, введено в дію нову тимчасову конституцію (чинна і тепер, зі змінами від лист. 1994 і травня 1995). М. — презид. республіка. Главою д-ви є президент, який обирається заг. і прямими виборами на 5 років. Він же — глава викон. влади і верх, головнокомандувач. Разом з президентом обирається перший віце-президент. Існує також посада другого віце-президента. Законод. влада належить однопалатній Національній асамблеї (177 депутатів), Сенату (80 чол.) і президенту. Асамблея обирається шляхом

Державний герб Малаві - leksika.com.ua

заг. і прямих виборів на 5 років. Викон. влада належить президенту та урядові (кабінету). До складу уряду входять президент, обидва віце-президенти, секретар кабінету, міністри та їх заступники. Президент формує уряд і визначає його склад на свій розсуд. Суд. влада представлена Верховним судом та Верховним апеляційним судом. Правова система М. грунтується на англ. звичаєвому праві та місц. звичаєвому праві.

М. - член ООН з 1964, ОАЄ з 1964, Руху неприєднання та ряду ін. міжнар. і регіон, організацій. Входить до Співдружності, очолюваної Великобританією.

Дип. відносини України з М. встановлено 22.ХІІ 1998.

В. Л. Федоренко.

 

Схожі за змістом слова та фрази