Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Ф arrow ФЕМА
   

ФЕМА

- адм. та військ, одиниця у Візантії 7—14 ст., Нікейській та Трапезундській імперіях 13 ст. Ф. були утворені за військ.-мобілізац. принципом замість провінцій — для забезпечення оборони імперії від зовн. ворогів. Правителі Ф. — стратиги (стратилати) призначалися імператором. Вони поєднували адм. і суд. владу та військ, керівництво. Основу Ф. становив особливий вшськ. -податний стан — стратіоти: спадкові користувачі держ. зем. ділянками за умови вшськ. служби як натуральної повинності. Утворення Ф. розпочав імп. Гераклій І (610—641), завершив імп. Лев III Ісавр (717—741). У 8 ст. Візант. імперія поділялася на 14, а в 9 ст. — на 29 Ф. У 8 ст. стратегів було позбавлено суд. влади та фін. повноважень. У 12 ст. Ф. набули виключно військ. характеру, а в 14 ст. їх замінено уділами на чолі з членами імператорської родини та військ, округами — дукатами і катепанатами.

У 9 ст. поділ на Ф. поширився і в деяких ін. країнах, зокрема у Болт, царстві. З візант. володінь на тер. сучас. України імп. Феофіл між 839 та 842 утворив Ф. під назвою Клімати (Готські Клімати, Херсон), яка охоплювала пд.-зх. частину Кримського п-ва та частину Кримських гір з адм. центром у м. Херсонесі Таврійському. В 988 цю територію ненадовго зайняв київський князь Володимир Великий, який, за однією з версій, прийняв хрещення у м. Херсонесі. В 11 ст. до цієї Ф. увійшло пд. узбережжя Криму до м. Сугдея (тепер Судак) включно. В 1169—81 вона була данницею половців. У 1204 Ф. Клімати увійшла до Трапезундської імперії під назвою Ператея. У 1222 —39 сх. частину цієї Ф. від м. Кафа (тепер Феодосія) до Сугдеї включно завоювали монголо-татари. Частина території Ф. Ператея у 2-й пол. 13 ст. відійшла до кримського князівства Феодоро (залежне від Трапезунд, імперії до 1461), Генуї та Венеції. У 12 ст. Візант. імперій утв. Ф. Боспор, що охоплювала Керченський і Таманський п-ви. В 13 ст. ця Ф- увійшла до Трапезунд, імперії, а в 14 ст. — до Генуї.

Літ.: Успенский Ф. Военное устройство Визант. империи. «Изв. Архив, ин-та», 1900, т. 6; Кулаковский Ю. К вопросу о происхождении фемного строя. К., 1904; Його ж. К вопросу о фемах. К., 1904; Византийская Таврика. К., 1991; Кулаковский Ю. Прошлое Тавриды. К, 2002.

О. В. Крест.