Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow плат-пон arrow ПОБОЇ
   

ПОБОЇ

— злочин проти здоров 'я людини, що характеризується умисним завданням потерпілому ударів, які заподіяли фіз. біль і не спричинили тілесних ушкоджень (ч. 1 ст. 126 КК України). Якщо при вчиненні П. не порушується анатом, цілість тканин або норм, функціонування тканин чи о рганів люд. тіла (тобто фіз. вплив на потерпілого не залишає жодних об'єктивних слідів), то суд.-мед. експерт лише фіксує скарги потерпілого, а наявність розглядуваного діяння встановлюється здебільшого за показаннями допитуваних осіб та ін. доказами. Незважаючи на відсутність об'єктивних слідів П., шкода здоров'ю заподіюється через фізичний біль, що призводить до погіршення функціонування органів і тканин людини, послаблення їх функцій, пригнічення психічного стану потерпілого, моральних переживань. Якщо ж після завдання П. на тілі потерпілого залишаються ушкодження, їх оцінюють за ступенем тяжкості, виходячи із звичайних ознак.

Злочин характеризується умисною формою вини. Суб'єкт злочину — осудна особа, якій виповнилося 16 років. Справа про П. порушується за скаргою потерпілого. П. караються штрафом до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів гр-н або громад, роботами на строк до 200 год., або випр. роботами на строк до 1 року.

Умисне заподіяння працівникові правоохор. органу чи його близьким родичам П. у зв'язку з виконанням цим працівником служб, обов'язків кваліфікується як злочин проти авторитету органів держ. влади і карається обмеженням волі на строк до 5 років або позбавленням волі на той самий строк (ч. 2 ст. 345 КК). Умисне заподіяння судді, нар. засідателю чи присяжному або їх близьким родичам П. у зв'язку з їх діяльністю, пов'язаною зі здійсненням правосуддя, кваліфікується як злочин проти правосуддя і карається обмеженням волі на строк до 5 років або позбавленням волі на строк до 6 років (ч. 2 ст. 377). Заподіяння П. начальникові у зв'язку з виконанням ним обов'язків з військової служби є різновидом військових злочинів і карається позбавленням волі на строк від 2 до 7 років (ч. 2 ст. 405). Порушення статутних правил взаємовідносин між військовослужбовцями за відсутності між ними відносин підлеглості, що виявилося у завданні П., також є різновидом військових злочинів і карається арештом на строк до 6 місяців або триманням у дисциплінарному батальйоні на строк до 1 року, або позбавленням волі на строк до 3 років (ч. 1 ст. 406).

Літ.: Крим, право України: Особлива частина. К., 1999; Наук.-практичний коментар Крим, кодексу України. К., 2002.

О. О. Кваша.