Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow нев-нюр arrow НЕПАЛ
   

НЕПАЛ

Королівство Непал (Nepal) — д-ва у Пд. Азії. Розташована в центральній частині Гімалайських гір. Тер. — 147,2 тис. км2. Нас. — 25,284 млн. чол. (2001, оц.): Непалі, майтхілі, бходжпурі, тамангі, тхару,

Державний герб Непалу - leksika.com.ua

невари, авадхі, мага-ри, раї, чурунгі. Столиця — м. Катманду. Адм.-тер. поділ — 14 зон, що поділяються на райони. Офіційна мова — Непалі. Грош. одиниця — непальська рупія.

Нац. свято — День народження короля. Перші держа вні утворення на тер. сучасного Н. датуються 8 ст. до н. е. Як єдине королівство Н.

почав складатися у 2-й половині 18 ст. у ході об'єднання роздріблених феод, князівств під владою Прітхві Нараян Шаха. Процес централізації країни був перерваний англо-непал. війною 1814—16, що закінчилася поразкою Н. та підписанням Сегаулійського договору, за яким Н. був змушений прийняти англ. резидента і відмовитися від самост. зовн. зносин. 1846 в Н. відбувся держ. переворот, ініційований Великобританією. Владу захопив глава феод, роду Рана Джанг Бахадур, який став прем'єр-міністром. Король залишався номінал, главою д-ви. Н. став бриг, напівколонією.

Після Другої світ, війни в країні розгорнувся нац.-визв. рух. Режим клану Рана був повалений. 1951 англ. війська покинули Н., влада короля була поновлена. Відповідно до тимчасової конституції 1951 у Н. проголошено конст. монархію. В обстановці загострення соціальних та екон. конфліктів король 1960 розпустив парламент та заборонив діяльність політ, партій і профспілок. Конституцією 1962 було введено безпарт. систему панчаятів (рад), що проіснувала до кін. 80-х рр. З 1990 в Н. почалися дем. перетворення. Діє конституція Н., прийнята 9.XI 1990. Главою д-ви є король. Наділений правом абс. вето, промульгує прийняті закони. Нижня палата парламенту — палата представників у складі 205 депутатів обирається заг. прямими виборами шляхом таєм. голосування на 5 років. Верхня палата — національна рада у складі 60 чол. формується за системою: 10 депутатів призначаються королем, 35 (у т. ч. З місця для жінок) обираються ниж. палатою і 15 місць резервується за представниками зон країни. Повноваження парламенту — 6 років. Передбачено ротацію третини парламенту кожні 2 роки. Парламент не може бути розпущений королем. Викон. влада належить королю і кабінету міністрів на чолі з прем'єр-міністром. На пост прем'єр-міністра король призначає лідера парлам. більшості. Міністри призначаються королем з-поміж депутатів. Уряд підзвітний парламенту. Вищим суд. органом є Верховний суд, голову якого призначає монарх. Діють суди заг. юрисдикції.

Н. — член ООН з 1955, учасник Руху неприєднання, член ін. міжнар. організацій. Дип. відносини України з Н. встановлено 15.1 1993.

В. Л. Федоренко.

 

Схожі за змістом слова та фрази