Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow А-акт arrow АЗІАТСЬКО-ТИХООКЕАНСЬКА ДЕКЛАРАЦІЯ ЛЮДСЬКИХ ПРАВ ІНДИВІДІВ І НАРОДІВ 1988
   

АЗІАТСЬКО-ТИХООКЕАНСЬКА ДЕКЛАРАЦІЯ ЛЮДСЬКИХ ПРАВ ІНДИВІДІВ І НАРОДІВ 1988

— нормат. акт, в якому проголошено осн. права людини та народів країн Азії і Тихого ок. Прийнята Другою конференцією юристів цього регіону з правових питань миру, розвитку та прав людини. Виникнення документа пов'язане з розширенням міжнар. співробітництва і необхідністю визначити місце країн Азії й Тихого ок. у системі міжнар. відносин, регламентувати специф. права народів у міжнар. праві. В акті замість окр. понять «права народів» і «права людини» вжито єдине поняття «людські права індивідів і народів». Декларація (21 стаття) нормативно закріпила право народів регіону вільно визначати свій політ, статус і право на вільний екон., сусп. та культур, розвиток, на невід'ємний суверенітет над своїми природ, багатствами та ресурсами. Серед продекларованих осн. прав народів — право на життя (ст. 1), право на гідне існування (ст. 3), право на розвиток (ст. 5), право на повагу гідності народу (ст. 8), право на свободу (ст. 15). Виокремлено право на участь у вирішенні державних, міжнар. і глобальних проблем (ст. 7), право бути інформованими про внутр. і зовн. політику свого уряду (ст. 20). Документ широко окреслює права народів щодо підтримання міжнар. миру і безпеки (ст. 2, 10, 11). Закріплено також обов'язки народів: поважати право всіх на життя (ст. 1); берегти мир і безпеку (ст. 2); сприяти вирішенню держ., міжнар. і глобальних проблем (ст. 7), реалізації права жити у світі без зброї (ст. 10); домагатися взаєморозуміння між індивідами, народами і д-вами (ст. 14); сприяти встановленню довіри між народами (ст. 19); не допускати розпалювання ворожнечі до ін. народів (ст. 19); поважати їхні права і свободи (ст. 21); берегти навколишнє природ, середовище.
Декларуючи «людські права індивідів», документ утверджує такі з них: право людини на рівний захист перед законом; право людини на рівність перед законом; право на незалежне й неупереджене судочинство; право на свободу від свавільного арешту, ув'язнення, заслання, обшуку або затримання; право на свободу пересування і проживання; право на свободу думки, совісті й релігії; право на свободу поглядів і самовираження; право на свободу зборів і створення організацій. Остання, 21-а, стаття акта проголошує, що кожний індивід і народ повинні поважати права та свободи інших.

 

Схожі за змістом слова та фрази