Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow плат-пон arrow ПОДАТКОВА ПІЛЬГА
   

ПОДАТКОВА ПІЛЬГА

- передбачене чинним зак-вом повне або часткове звільнення платника від сплати податку або надання ін. переваг, пов'язаних з оподаткуванням. За допомогою П. п. реалізується регулююча функція податків. П. п. є одним з елементів держ. податкової політики.

Звільнення від сплати податку може бути повним або частковим. П. п. надаються виходячи з пріоритетів держ. фіскальної політики для певних категорій платників і з урахуванням їх особливостей. За строком дії П. п. можуть бути: довгострокові (сталі), постійно діючі, незалежно від будь-яких обставин; короткострокові, що мають періодичний характер і діють протягом короткого проміжку часу. Залежно від того, до якого з елементів податкового механізму — об'єкта оподаткування, податкової бази чи ставки податку — застосовуються П. п., вони поділяються на такі види: а) вилучення — пільги, спрямовані на виключення з об'єкта оподаткування певних його елементів (частин); б) знижка (скидка) — пільги, які передбачають зменшення об'єкта оподаткування; в) податковий кредит — пільги, що спрямовані на зменшення ставки податку чи суми, яка підлягає сплаті. Податковий кредит може надаватися і в таких формах, як зменшення ставки податку, повернення раніше сплаченого податку, розстрочення чи відстрочення сплати податку, інвестиційний (цільовий) кредит та ін.

Найпоширенішою формою П. п. є неоподатковуваний мінімум доходів громадян. Це законодавчо визначена мін. сума, яка не підлягає оподаткуванню і на неї, як правило, зменшується сукупний оподатковуваний доход. Відповідно до Закону України «Про систему оподаткування» (1991, у ред. 1997, з наст, змінами і доп.) встановлення та скасування П. п. віднесено до компетенції ВР України, ВР АР Крим та сільс, селищ, і міських рад у порядку, визначеному зак-вом.

О. П. Снігерьов.

 

Схожі за змістом слова та фрази