Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Енциклопедичний словник-довідник з туризму arrow б arrow БАНСКА ШТЯВНІЦА
   

БАНСКА ШТЯВНІЦА

- місто-заповідник у центрі Словаччини, пам'ятка всесвітньої спадщини, славиться своїми культурно-історичними надбаннями. Тут збереглося 245 історичних пам'яток, 12 з яких є національними пам'ятками культури. Найвідомішими є колишні рудники - 12-поверховий лабіринт стародавніх підземних штолень, де протягом сторіч видобували золото та срібло рудокопи з Чехії, Угорщини, Німеччини та Польщі.

Нині в стародавніх будівлях Б.-ПІ. експонуються багаті історичні колекції: скульптури, серед яких особливу цінність мають готичні скульптури Св. Варвари і Св. Катерини; геологічна колекція Словацького національного музею, де представлені зразки мінералів з усієї Словаччини. В Новому замку розміщена експозиція, присвячена боротьбі з турками, а в колишньому графському палаці - цікаві зразки стародавніх гірничих інструментів і техніки. В гірничому музеї просто неба виставлені копри, водяні насоси, предмети побуту гірників та інші експонати. Туристів особливо приваблює можливість спуститися під землю і оглянути штольні, що їх сторіччями пробивали в скелях покоління рудокопів Б.-Ш.

Унікальний ансамбль середньовічних укріплень Центр. Словаччини - Спішскі Град також належить до пам'яток усесвітньої спадщини. В будівлях Спішского Граду поєднані різноманітні архітектурні стилі готичного та ренесансного мистецтва. За своєю історико-культурною значущістю ансамбль Спішского Граду є однією з найцінніших пам'яток у Сх. Європі.