Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow кен-комен arrow КОГНАТИ
   

КОГНАТИ

[лат. cognati (одн. cognatus), букв. — родичі, від со... — префікс, що означає спільність, сумісність, і natus — народжений; той, що походить] — у римському праві кровні родичі за чол. або жін. лінією. Цей вид споріднення у Давньому Римі прийшов на зміну т. з. агнатському спорідненню, яке грунтувалося на підпорядкуванні усіх членів сім'ї владі глави сімейства. З розвитком продуктивних сил влада батька сімейства (patria potestas) обмежується в усіх її виявах: стосовно дружини, дітей та їхніх нащадків. Поступово агнатське споріднення витісняється когнатським, дедалі більшого правового значення набуває кровний зв'язок (cognatio). Цей розвиток здійснюється на основі глибоких змін у політ, й екон. житті Риму, одночасно зі зміною форм власності, вивільненням договірно-зобов'язального права від формалізму, в нерозривному зв'язку з утвердженням права народів (jus gentium). Кровне споріднення визначається за лініями і ступенями. Лінії споріднення поділяються на прямі й бокові. Якщо родичі походять один від одного послідовно, то це родичі прямої лінії. Остання поділяється на висхідну і низхідну. Родичі прямої лшії, від яких походить конкр. особа (батько, мати, дід, баба тощо), є родичами прямої висхідної лінії. Родичі прямої лінії, які походять від конкр. особи (діти, онуки і т. д.), є родичами прямої низхідної лінії. Родичі, які походять від спільного предка, є родичами бокової лінії (брати, сестри, дядьки, тітки, племінники і племінниці тощо). Ступінь споріднення визначається кількістю народжень, які утворюють дане споріднення, починаючи від спільного предка, але не рахуючи його. Так, рідні брати — родичі другого ступеня: щоб були такі родичі, потрібні три народження — батько і два сини.

Брати і сестри можуть бути повнорідні й неповнорідні. Повнорідн ими визнавали братів і сестер, які мали спільних батька і матір. Якщо брати і сестри мали спільного батька, але різних матерів, вони були неповнорідними, але єдинокровними; якщо мали спільну матір, але різних батьків — вони неповнорідні, але єдиноутробні.

Кровне споріднення визнавалося по лінії батька і по лінії матері. У період пізньої республіки значення кровного споріднення зростало. Преторське право надавало захист кровним родичам залежно від ступеня спорідненості. Так, якщо є спадкоємці третього (племінники чи племінниці) і четвертого (двоюрідні брати чи сестри) ступеня, то до спадкування закликаються лише родичі третього ступеня.

О. А. Підопригора.