Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow кен-комен arrow КІШ ОХОРОНИ РЕСПУБЛІКАНСЬКОГО ЛАДУ
   

КІШ ОХОРОНИ РЕСПУБЛІКАНСЬКОГО ЛАДУ

Кіш охорони республіки — збройне формування типу військ.-польов. жандармерії, підпорядковане безпосередньо міністру внутр. справ УНР. Ств. на підставі закону від 28.11 1919. Мав завдання «охорони республіканського ладу, внутрішнього порядку і спокою в Українській Народній Республіці та забезпечення вольностей і прав народу». Отаманом Коша було призначено П. Богацького. К. о. р. л. запобігав діянням, що визначалися законами, постановами, розпорядженнями, наказами та ін. актами Директори УНР як «посягання на республіканський соціалістичний лад». До підрив, діянь належали: підбурювальна письм. чи усна агітація проти держ. устрою УНР, її самостійності, гол. командування, Директорії, її законів та установ у військ, частинах та серед населення, поширення брехливих чуток і прокламацій; привласнення функцій влади різними орг-ціями, комісіями та к-тами; заклики до федерації чи з'єднання України з ін. д-вою; випадки самочин. трусів, реквізицій, арештів і самосудів; організація маніфестацій, зібрань на площах і вулицях; нищення фабрик і заводів, вирубування лісів, розкрадання військ, майна, незаконне володіння зброєю, саботаж, проживання у міських готелях та ін. будинках без реєстрації тощо. Згідно із законами Директорії більшов. агітатори у військах, гетьм. агенти і найманці як вороги народу і д-ви підлягали розстрілу «без слідства і суду на місці скоєння злочинства». Така ж була доля і осіб, схоплених під час пограбування, розбійництва чи збройних нападів. По-засуд. репресії у вигляді вислання за межі УНР чи арешту на строк до 2 місяців дозволялися відповідними актами Директорії (від 24.1 1919, 16.УІІІ 1919 та ін.) у місцевостях, де було оголошено стан облоги.

Остаточне рішення щодо цих покарань затверджували старші начальники військових частин, пов. і губ. комісари, міністр внутр. справ, а в окр. випадках — спеціальна Особлива нарада у складі міністрів юстиції, військових і внутр. справ.

Ко.р.л., як і формування нар. міліції, що створювались у контрольованих Директорією місцевостях, фактично діяли за правилами, встановленими статутом Державної варти Укр. Д-ви, затв. 9.УШ 1918. Чинність останнього, незважаючи на акти про скасування Держ. варти від 3.1 1919 та 4.1 1919, фактично була продовжена законом Директорії від 25.УІІ 1919. Кіш відіграв свою роль у придушенні виступів проти С. Петлюри його власних отаманів у червні 1919, ін. збройних повстань і припинив існування восени 1920 після втрати Директорією влади на укр. землях.

Літ.: Збірник пам'яті Симона Петлюри. Прага, 1930; Омелянович-Павленко М. На Україні 1919 р. Прага, 1941; Мироненко О. М, Бенько О. П. Репресії на Україні за доби Директорії і утворення рад. влади (1919-1920). К., 1993; Бородич Л. В. Спец, військові й охоронні підрозділи Центр. Ради, Гетьманату і Директорії. «Історія України», 1999, № 17.

О. М. Мироненко.

 

Схожі за змістом слова та фрази