Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow син-спад arrow СЛОВО О ПОЛКУ ІГОРЕВІМ
   

СЛОВО О ПОЛКУ ІГОРЕВІМ

- видатна літ. пам'ятка Київ. Русі між 1185 і 1187. її складання вчені приписують різним авторам: київ, боярину Петру Бориславичу, книжнику з Галича Тимофію, співцю Митусу, учасникам

Слово о полку Ігоревім. Мініатюра - leksika.com.ua

походу Ігоря Біловолоду Просовичу і Ольстину Олексичу, дружинникові княжого дому Ольжичів або самому князеві Святославу Чернігівському. Однак дослідники одностайно вважають, що автор був учасником і очевидцем описаних подій, і високо оцінюють його літ. хист. Дотепер збереглася одна рукописна копія пам'ятки з оригінального списку 16 ст. Першу публікацію здійснено 1800. «Плач Ярославни» укр. мовою переклав 1833 М. Шашкевич, а весь твір — І. Вагилевич.

У творі, в якому описано невдалий похід новгород-сіверського князя Ігоря Святославича проти половців 1185, висловлено важливі політ, ідеї того часу, зокрема щодо об'єднання всіх земель Київ. Русі для б-би із зовн. ворогами. Ідеалом «Слова» є політика кн. Володимира II Мономаха. Концепція ідеал, правителя, ств. автором, увібрала в себе всі кращі риси поперед, великих київ, князів. У творі наголошено, що закон, правителем є князь, який набув владу закон, шляхом, а не з допомогою військ, сили. Також стверджується, що князь повинен мати обов'язки перед підданими, які, насамперед, полягають у забезпеченні їх безпеки. Водночас автор, визнаючи межі влади великого князя, говорить лише про здійснення заг. керівництва меншими князями. Це свідчить, що на той час ідея зміцнення великокнязівської влади вже не була актуальною. У творі також традиційно обстоюється ідея необхідності здійснення Руссю мир. політики, підкреслюється, що військ, могутність д-ви повинна спрямовуватися тільки на захист від зовн. ворогів. Вид.: Слово о полку Ігоревім. К., 1955; «Слово о плъку Игореві» та його поет, переклади і переспіви. К., 1967.

Літ.: Потебня А. Слово о полку Ігореве. X., 1914; Бі-лецький О. І. Слово о полку Ігоревім. В кн.; Білецький О. Зібр. праць, т. 1. К., 1965; Лихачев Д. С. «Слово о полку Игореве» и культура его времени. Ленинград, 1978.

І. В. Музика.

 

Схожі за змістом слова та фрази