Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow М-мил arrow МАНІФЕСТ ПРО ВДОСКОНАЛЕННЯ ДЕРЖАВНОГО ПОРЯДКУ 1905
   

МАНІФЕСТ ПРО ВДОСКОНАЛЕННЯ ДЕРЖАВНОГО ПОРЯДКУ 1905

- акт рос. імп. Миколи II від 17(30).X 1905, в якому на уряд покладалася низка обов'язків щодо втілення в життя основ нового конст. устрою. Він проголосив введення громадян, свобод та утворення законод. органу (Державної думи), який мав обмежити монарх, владу.

Осн. положення маніфесту: 1) дарування населенню основ громадян, свобод на засадах дійсної недоторканності особи, свободи совісті, слова, зборів та союзів; 2) залучення до виборів тих класів населення, які доти були позбавлені виб.

прав; 3) обов'язковий порядок схвалення Державною думою всіх законів та забезпечення її членам, обраним від народу, реальної участі в нагляді за законністю дій влади, поставленої імператором.

19.Х(1.ХІ) 1905 було опубл. другий маніфест — про зміцнення єдності в діяльності міністерств і гол. управлінь. Він передбачав перетворення Ради міністрів із дорадчого органу при імператорі у виконавчий на чолі з головою РМ. У результаті реалізації цих положень у Росії мали бути утворені законод. Державна дума та центральний викон. орган — Рада міністрів. На виконання програми маніфесту від 17(30).Х 1905 імператор видав указ від 11(24).ХІІ 1905 про зміни в Положенні про вибори до Держ. думи, яким було значно розширене коло виборців. Практично все чол. населення, що досягло 25 років (крім солдатів, студентів і частини кочівників), отримало виб. права. Праю виборів не було прями м і залишалося нерівним для виборців різних категорій (утворювалися 4 курії). У наст, док-тах визначалася компетенція Державної думи: попередня розробка та обговорення законод. пропозицій, затвердження держ. бюджету, обговорення питань про буд-во залізниць і заснування акц. товариств. Дума обиралася на 5 років. Депутати Думи не були підзвітні виборцям, їх усунення здійснювалося Сенатом. 20.ІІ (5.ІІІ) опубл. маніфест, яким було реформовано Держ. раду у верхню палату, котра мала ті ж права, що і Дума. Нарешті були видані основні держ. закони в редакції від 23.VI (6.УІІ) 1906, в яких остаточно відбилися основні зміни в державному устрої Росії.

Літ.: Развитие рус. права во второй пол. XIX - нач. XX в. М., 1997; Хрестоматія з історії д-ви і правії України, т. 1. К., 1997.

В. А. Чехович.

 

Схожі за змістом слова та фрази