Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow нев-нюр arrow НЕПРЯМІ ПОДАТКИ
   

НЕПРЯМІ ПОДАТКИ

- встановлені відповідно до зак-ва обов'язкові платежі до бюджету, які визначаються обсягом споживання, не залежать від доходу або майна платника податку, виступають у вигляді надбавки до ціни товару (послуги) і фактично сплачуються кінцевим споживачем, що відображає зв'язок між суб'єктом податку та д-вою через об'єкт оподаткування.

Історично осн. видом Н. п. був акциз, коли об'єктом оподаткування виступала вартість товарів, що мали специф. особливість (тютюн, алк. напої) або рівень споживання яких істотно залежав від зміни ціни. Розвиток Н. п. привів до появи, крім класич. акцизів, універсального акцизу — податку з обороту, який у ряді країн трансформувався у податок з продажу або в податок на додану вартість. Одним з видів Н. п. є і надходження від зовнішньоекон. діяльності, що виступають у формі мита, котре давно і традиційно використовується д-вою як джерело дод. доходів та як інструмент регулювання внутр. ринку і засіб захисту нац. виробника. Основними Н. п. в Україні є податок на додану вартість, акцизний збір і мито. Порядок і особливості стягнення Н. п. встановлюються законами України. Н. п. стягуються за пропорц. ставками (тарифами) і не пов'язані безпосередньо з доходом і майном платника. За екон. змістом це податки на споживання цінностей. Закон покладає юрид. зобов'язання щодо внесення суми податку до бюджету на особу, яка виробляє або реалізує товари (послуги) за цінами, збільшеними на суму Н. п.

На відміну від пряних податків, юрид. і фактичні платники Н. п. не збігаються. При стягненні Н. п. виникають правовідносини, в яких беруть участь три суб'єкти: суб'єкт податку, котрий вносить податок до бюджету, носій податку — кінцевий споживач товару, ціна на який включає Н. п., і податковий орган. Отже, тягар сплати Н. п. покладено не на юрид. платника, а на споживача, який купує товари (послуги). За своєю суттю Н. п. мають регресивний характер, тобто чим вищий дохід, тим менша частка Н. п. в доході споживача і, навпаки, чим нижчий дохід, тим ця частка більша. Разом з тим, порівняно з прямими податками Н. п. мають перевагу, яка полягає у тому, що їх, як правило, легше стягувати і вони меншою мірою роблять можливими ухиляння від оподаткування, оскільки податковий боржник і той, хто несе економічний тягар, не є ідентичними.

В. І. Полюхович.

 

Схожі за змістом слова та фрази