Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow пер-план arrow ПІДРАХУНОК ГОЛОСІВ
   

ПІДРАХУНОК ГОЛОСІВ

— визначена законом процедура підрахунку голосів виборців, гр-н, які мають право брати участь у референдумі, на виборчій дільниці, на дільниці для голосування під час проведення референдуму. П. г. на виб. дільниці, дільниці для голосування під час референдуму здійснюють виключно члени дільничної виборчої комісії, члени дільничної комісії з референдуму на засіданні цих комісій у тому ж приміщенні, де проходило голосування, без перерви до підписання протоколу про підсумки голосування.

Порядок П. г. на виборчих дільницях визначається відповід. законами по кожному виду виборів, що проводяться в Україні. Напр., Законом «Про вибори Президента України» (1998) передбачено, що після закінчення голосування дільнична виб. комісія на підставі списку виборців та контрольних талонів встановлює загальну кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виб. дільниці й отримали виборчі бюлетені, потім підраховує, погашає та упаковує невикористані бюлетені. Після перевірки цілості печаток або пломб на виб. скриньках голова виб. комісії відкриває їх; комісія підраховує кількість голосів, поданих за кожного кандидата, заг. кількість бюлетенів та кількість бюлетенів, визнаних недійсними по кожному кандидату окремо, та їх заг. кількість по всіх кандидатах. В окр. конверти запаковуються і опечатуються недійсні бюлетені та бюлетені з голосами, поданими за кожного кандидата, із зазначенням на пакеті прізвища та ініціалів кандидата, і бюлетені, в яких виборці не підтримали жодного з кандидатів. На пакетах робиться відповід. напис (напр., «Недійсні бюлетені»), вказуються номер тер. виб. округу, номер виб. дільниці, кількість запакованих бюлетенів, дата, час. Пакет підписується головою та секретарем виб. комісії і скріплюється печаткою. Результати П. г. виборча комісія розглядає на своєму засіданні й заносить їх до протоколу, а саме: найменування і номер виб. дільниці; заг. кількість виборців, включених до списків виборців по виб. дільниці; кількість виборців, які одержали виб. бюлетені; кількість виборців, які взяли участь у голосуванні; кількість голосів, поданих «за», і кількість голосів, поданих «проти» кожного кандидата; кількість виб. бюлетенів, визнаних недійсними; кількість виборців, які не підтримали жодного кандидата. Протокол складається у 4 примірниках. Кожний примірник підписується головою, заст. голови, секретарем і членами виб. комісії, які брали участь у засіданні, та скріплюється печаткою комісії.

Порядок П. г. під час проведення референдумів визначається Законом України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми» (1991). Див. також Виборчі документи.

М. І. Ставнійчук.