Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Т-тов arrow ТЕРИТОРІАЛЬНЕ МОРЕ
   

ТЕРИТОРІАЛЬНЕ МОРЕ

- мор. смуга до 12 мор. миль завширшки вздовж узбережжя або зовн. межі внутрішніх морських вод прибережної д-ви. Входить до складу території прибереж, д-ви і перебуває під її суверенітетом. Суверенітет прибережної д-ви поширюється також на повітр. простір над Т. м., на його дно і надра.

Прав, режим Т. м. визначається Конвенцією ООН по морському праву 1982 та ін. міжнар.-пр ав, актами, нац. зак-вом прибереж, держав. Цей режим відрізняється від режиму ін. частин держ. території (зокрема, внутр. мор. вод). Ідеться насамперед про право мирного проходження суден. Згідно з Конвенцією ООН по мор. праву судна всіх держав, як прибережних, так і тих, що не мають виходу до моря, користуються правом мир. проходження через Т. м. (ст. 17—32). Будь-яке судно, що проходить через Т. м. д-ви, повинно виконувати встановлені Конвенцією умови. Проходження судна має бути безперервним і швидким. Проте судно, що проходить через Т. м. іншої д-ви, має право на зупинку і стоянку на якорі, якщо це пов'язано зі звичайним плаванням або з обставинами неперебор. сили, лиха, або з метою надання допомоги суднам, літальним апаратам, які знаходяться у небезпеці (ст. 18). Проходження вважається мирним, якщо ним не порушуються мир, добрий порядок або безпека прибереж, д-ви. Конвенція визначає види діяльності, які вказують на те, що проходження іноз. судна не є мирним, — погроза силою або застосування сили, військ, маневри, акти навмисного і серйозного забруднення, рибальська або досл. діяльність тощо (ст. 19). У Т. м. підводні човни та ін. підводні трансп. засоби мають йти на поверхні та піднімати свій прапор. Прибережна д-ва не повинна перешкоджати мирному проходженню іноз. суден через Т. м. їй, зокрема, забороняється: застосовувати дискримінац. заходи залежно від національності суден, пункту відправлення або призначення вантажів; обкладання суден зборами лише за їх прохід; встановлювати вимоги щодо конструкції чи обладнання іноз. суден, комплектування їх екіпажу, якщо тільки ці вимоги не вводять у дію загальноприйняті міжнар. норми і стандарти. Прибережна д-ва має належ, чином оголошувати про будь-яку відому їй небезпеку для судноплавства в її Т. м. Вона може тимчасово припиняти в певних районах свого Т. м. здійснення права мир. проходження іноз. суден, якщо таке припинення істотно важливе для охорони її безпеки, включаючи проведення навчань з використанням зброї. Припинення вступає у силу тільки після належної публікації про нього (ст. 25 Конвенції).

На всі іноз. судна (крім військ, кораблів та ін. держ. суден, які експлуатуються у некомерц. цілях), що проходять через Т. м., поширюється крим. та цив. юрисдикція прибереж, д-ви, яка не є безумовною. Сфера застосування юрисдикційних повноважень обмежена правилами ст. 27 (крим. юрисдикція на борту судна) та ст. 28 (цив. юрисдикція щодо іноз. суден) Конвенції ООН по морському праву.

Літ.: Николаев A. H. Терр. море: Кодификация междунар.-правовых норм по проблеме терр. вод. М., 1969; Совр. междунар. морское право и практика его применения Украиной. К., 1995.

І. В. Дмитриченко.

 

Схожі за змістом слова та фрази