Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow пер-план arrow ПІКЛУВАННЯ
   

ПІКЛУВАННЯ

— одна з прав, форм захисту особистих і майн. прав та інтересів гр-н. Прав, регулювання П. здійснюється КпШС України, ЦивК України та ін. законод. актами. Безпосереднє ведення справ з опіки і П. покладається на відповідні відділи та управління виконкомів міських чи районних у містах рад. Органи опіки й П. здійснюють свою діяльність відповідно до КпШС і Правил, що затверджуються КМ України. Передбачена регламентація П. над дітьми і в Сімейному кодексі України 2002, який вступає в силу 1.1 2003. Закон передбачає два види П.:

1. П. над неповноліт. особами віком від 15 до 18 років (в СК України 2002 — від 14 років), які внаслідок смерті або хвороби батьків, позбавлення їх батьківських прав чи з ін. причин залишилися без батьківського П. Піклувальники зобов'язані виховувати підопічних, дбати про їх здоров'я, фіз., дух. і моральний розвиток, навчання, готувати їх до праці, захищати їхні права та інтереси. Піклувальники дають згоду на укладання тих угод, які за законом ці підопічні не мають право укладати самостійно (ст. 13 ЦивК). Після досягнення підопічним 18 років або в разі його одруження П. припиняється.

2. П. над повноліт. гр-нами, визнаними судом обмежено дієздатними внаслідок зловживання спирт, напоями або наркот. засобами. Будь-які угоди таких осіб, за винятком дрібних побутових, а також одержання зарплати, ін. доходів і розпорядження ними можуть здійснюватися тільки за згодою піклувальника. П. припиняється за рішенням органу опіки та П. у разі скасування судом обмеження дієздатності осіб, які зловживали алк. напоями або наркот. засобами.

3. П. над особами, які за станом здоров'я не можуть самостійно захищати свої права і виконувати свої обов'язки.

П. встановлюється за місцем проживання особи, яка підлягає П., або за місцем проживання Піклувальника.

І. Ф. Севрюкова.

 

Схожі за змістом слова та фрази