Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow З-зас arrow ЗАКАРПАТТЯ
   

ЗАКАРПАТТЯ

— етноістор. назва території сучас. Закарпатської області України. Цей край був частиною простору, де формувалися сх. слов'яни. Білі хорвати — автохтонне населення Укр. Карпат — згадуються у літопис, джерелах. За свідченням «Повісті временних літ», вони брали участь у походах київ, князя Олега на Царгород у 906 — 907, 911. У кін. 9 ст. на 3. вторглися кочові угор. племена. Згодом вони загарбали тер. краю. Закарп. населення активно відстоювало свою свободу, природне право бути господарем на батьківській землі (повстання Дєрдя Дожі 1514). В кін. 17 ст. Угорщину та Закарпаття підкорила Австрія (з 1867 —Австро-Угорщина).

Після розпаду Австро-Угорщини в 1918 3. тимчасово залишилося у складі Угорщини. Саме на цей час припадає активізація нар. руху закарпатців за возз'єднання з Україною. Це знайшло вияв у рішеннях Закарпатських всенародних зборів 1919. Однак того самого року союзні д-ви — США, Англія та Франція — домоглися включення 3. на авт. правах до Чехосл. республіки, що знайшло відображення у Сен-Жермен. договорі 1919. 14.III 1939 було проголошено самостійність Карпатської України (частина сучас. території 3.). Наступного дня сейм Карп. України прийняв «Конституційний закон», яким було проголошено незалежність країни, визначено її держ. устрій (республіка), держ. мову (українська), прапор (синьо-жовтий), гімн («Ще не вмерла Україна») тощо. Шляхом таєм. голосування уповноважених представників краю було обрано президента Карп. України — А. І. Волошина. У 2-й пол. березня 1939 3. захопила Угорщина. 1944 Червона армія звільнила тер. краю від нім. та угор. військ. У м. Мукачеві 26.XI 1944 відбувся з'їзд нар. комітетів 3., який переважною більшістю голосів прийняв Маніфест про возз'єднання 3. з рад. Україною, обрав Нар. Раду Закарпатської України. За угодою між СРСР і Чехословаччиною від 29 .VI 1945 Закарпаття включено до складу УРСР. Указом Президії ВР СРСР від 22.1 1946 було утворено Закарп. область.

Літ.: Співак Б. І., Троян М. В. 40 незабутніх днів. Ужгород, 1967; Балагурі Е. А., Пеняк С. І. Закарпаття — земля слов'янська. Ужгород, 1976; Шандор В. Закарпаття: Істор.-правний нарис від IX ст. до 1920. Н.-Й., 1992.

Ю. М. Бисага.

 

Схожі за змістом слова та фрази