Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow кен-комен arrow КЕРЕНСЬКИЙ
   

КЕРЕНСЬКИЙ

Олександр Федорович [22. ГУ (4Л0 1881, м. Симбірськ - 11.VI 1970, Нью-Йорк] — рос. держ. і політ, діяч, юрист. Закін. 1904 юрид. ф-т Петерб. ун-ту. Працював у Санкт-Петерб. окружній суд. палаті: пом. присяжного повіреного, з 1909 — присяжним повіреним. Брав участь у багатьох політ, процесах. Був членом верх, ради масонів Росії. З 1912 — депутат 4-ї Держ. думи від соціалістів-трудовиків. На поч. Лют. революції 1917 К. — лідер думської опозиції. У березні 1917 вступив до партії есерів, був товаришем голови виконкому Петерб. ради. Увійшов до першого складу Тимчасового уряду, де займав пости міністра юстиції і генерал-прокурора (березень—травень), військ, і військ.-мор. міністра (травень—вересень); з липня — голова уряду (по жовтень). У вересні—жовтні був верх, головнокомандувачем. Водночас (вересень 1917) очолював Директорію у складі 5 міністрів (Рада п'яти) — рев. урядовий орган з необмеженими диктатор, повноваженнями для наведення порядку в країні. Сформований К. коаліц. уряд протримався лише місяць і був розігнаний більшовиками. За Тимчас. уряду К. було проголошене право націй на самовизначення, в результаті чого було відновлено незалежність Польщі, автономію Фінляндії. Водночас К. намагався стримати стих, розпад імперії. К. не бачив Росії без України і України без Росії. На його думку, Україна мала входити до складу Росії на федерат, засадах. Після жовт. збройного повстання у Петрограді 25.Х(7.ХІ) 1917 К. перебував на не-лег. становищі, а потім виїхав за кордон (1918). В еміграції, зокрема в Парижі, видавав есерівську газету «Дні», був одним з організаторів рос. емігрант. «Ліги боротьби за народну свободу». 1940 переїхав до США, працював у Стенфордському ун-ті, Ін-ті війни, революції і миру Дж. Е. Гувера, писав книги і спогади переважно про події 1917 в Росії.

Тв.: Речи, беседы, письма. М., 1917; Россия на истор. повороте. М., 1993.

Літ.: Abraham R. Alexander Kerenslw. The first love of the Revolution. London, 1987; Завадский С. В. На великом изломе (Под знаком Времен, правительства).

В кн.: Архив рус. революции, т. 11 — 12. М., 1991; Голиков А. Г. Феномен Керенского. «Отечеств, история». 1992, № 5; Звягинцев А. Г., Орлов Ю. Г. Под сенью рус. орла: Рос. прокуроры: Вторая пол. XIX - нач. XX в. М, 1996.

Ю. Я. Касяненко.

 

Схожі за змістом слова та фрази